Ana SayfaYaşamdanRamazan Ayı'nda oruçken ezan okunurken su içilir mi? Yemek yenir mi?

Ramazan Ayı’nda oruçken ezan okunurken su içilir mi? Yemek yenir mi?

Her sene büyük bir heyecanla beklenen Ramazan Ayı’nda insanlar son derece mutlu olmaktadırlar. Çünkü bu ayın gelmesi dört gözle beklenmektedir. Tabi Ramazan Ayı gelince merak edilen sorularda akla gelmektedir. Ramazan Ayı’nda oruçken ezan okunurken su içilir mi? Yemek yenir mi tüm detayları ile derledik.

- Advertisement -

Ramazan Ayı gelmeden önce merak edilen soruların arttığı görülmektedir. Özellikle bu ayda yeme ve içme konusunda insanların aklına takılanlar olabilmektedir. Çünkü her Müslüman Ramazan Ayı’nı doğru bir şekilde geçirmeyi arzu etmektedir. Tabi bunun için dikkat edilmesi gereken hususlara önem vermek oldukça önemlidir.

Ramazan Ayı’nda oruçken ezan okunurken su içilir mi? Yemek yenir mi?

Ramazan ayında su ve yemek ihtiyacı için gerekli olan saatler bulunmaktadır. Bu saatlerin bilinmesi doğru bir oruç için geçerlidir. Yani oruç açarken doğru saatlere riayet edilmelidir. Bunu bilmeyen kişiler su ve yemek ihtiyacını erken kullanırlarsa eğer oruç kabul olmaz. Bundan dolayı dikkatli olmakta fayda vardır.

Ramazan Ayı sabır ve iyilik ayıdır. Bu ayda insanlar oruç tutarak nefislerini terbiye ederler. Çünkü oruçlu olan kişiler uzun bir süre yeme ve içme ihtiyacını bırakır. Bu yüzden sadece iftar ve sahur arası yemek yenilip içilir. Tabi kimi insanlar ezan okunduğu zaman hem iftarda hem de sahurda çok aceleci davranmaktadırlar. Ancak bunu yapmamak gerekir. Zaten oruçlu kişilerin sabırlı olması ve her şeyi usulüne uygun bir şekilde yapması doğru olan bir davranıştır. 

İftarda ezan okunurken su İçilir mi? Yemek yenir mi?

İftarda ezan okunurken su İçilir mi? Yemek yenir mi?

Oruç tutan kişilere baktığımız zaman iftar saati geldiğinde ezan okunur okunmaz su içilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Buna göre iftarda ezan okunurken bir şeyler yiyip içmek için acele etmemek gerekir. Yani oruçlu olan birisi iftar saati gelip ezanı duyduğunda ezanın bitmesini beklemelidir. Bu şekilde yapıldığı zaman tutulan orucun daha doğru bir şekilde tutulduğu görülmektedir.

Oruçlu olan kişiler yaşadıkları açlıktan ve susuzluktan dolayı orucu açmaya acele ederler. Doğal olarak ezan duyulur duyulmaz da bir şeyler yenilip içilir. Zaten genellikle ezanla birlikte su içildiği dikkat çekmektedir. Oruçlu olan kişilerin hastalık veya başka acil bir durumları yoksa eğer ezanın bitmesini beklemeleri tavsiye edilir. Sonuçta iftar saati için o kadar saat beklenmektedir. Biraz daha beklemenin zararı olmayacaktır. Tabi hastalığı veya aciliyet durumu olanlar ezan okununca su içebilir ve bir şeyler yiyebilir. 

Sahurda ezan okunurken su içilir mi? Yemek yenir mi?

Sahurda ezan okunurken su içilir mi? Yemek yenir mi?

İftar kadar sahurda oruç için gereklidir ve bu konuda da merak edilenler bulunmaktadır. Oruçlu olan kişi sahurunu yaptıktan sonra ezanı bekler ve ezan okunduktan sonra niyet edilerek oruca başlanır. Tabi insanlar rahat bir oruç tutmak isteği ile sahur bitene kadar yiyip içmeye devam ederler. Hatta sahurun bitiminde okunan ezanla birlikte su içilip bir şeyler yenilir.

Sahur bitiminde ezanı duyduğunuz zaman ağzınızda lokma varsa eğer bunu yemenizde sakınca yoktur. Aynı şekilde ezan okunurken su içiyorsanız eğer bunu tamamlamanızda sıkıntı yoktur. Ancak ezanı duyar duymaz yemeye başlamanız veya gidip su alıp içmeniz doğru görülmez. Yani imsak vakti gelince gece biter ve dolayısıyla ezan okununca oruç başlar. Bunun için ezan okununca yeme içmenin kesilmesi gerekir.

 

 Özellikle sahur zamanı hafif ve gerektiği kadar yemek yenmesi tavsiye edilir. Aynı şekilde su ihtiyacı da gerektiği kadar karşılamalıdır. Yani ezan okunurken hızlı hızlı bir şeyler yiyip içmek oruç için doğru değildir.

- Reklam -