Ana SayfaSağlıkProf. Dr. Mehmet Öz açıkladı: Vücudun glikoz seviyesini düşürüyor!

Prof. Dr. Mehmet Öz açıkladı: Vücudun glikoz seviyesini düşürüyor!

Diyabet, çağımızın en önemli hastalıklarından biri. Yediğimiz besinlerin birçoğu hiç öyle olduğunu düşünmesek bile şeker içeriyor. Prof. Dr. Mehmet Öz’ün önerdiği taktiklerle kandaki glikoz seviyenizi düşürebilir ve diyabetten korunabilirsiniz.

- Advertisement -

Diyabet, ABD’de ölüm ve engelliliğin başlıca sebeplerinden biri olan kronik bir hastalık. Türkiye’deyse 20-79 yaş aralığında yaklaşık 7 milyon diyabet hastası olduğu ve bu rakamın toplam yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 15’ine denk geldiği belirtiliyor. Yediğimiz besinlerin birçoğu ilk bakışta anlaşılamayacak şekilde şekerle gizlidir. Aşağıdaki beslenme hilelerini okuyarak kandaki glikoz seviyenizi nasıl düşüreceğinizi ve böylece diyabetten nasıl korunabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

KESME YULAF

KESME YULAF

Çoğu zaman ‘çelik kesim yulaf’ olarak karşımıza çıkan bu çeşit, yulafın ezilmeden önceki, çelikle ilk kesilmiş halidir ve yulafın en az işlenmiş hallerinden biridir. Diğer türleri gibi lif bakımından zengin olup harika bir demir ve protein kaynağıdır. Yulaf ezmesi veya hazır yulaflardan farklı olarak çelik kesim yulaf buharda işlem görmemiştir, suyu daha hızlı emmesi için ezilip düzleştirilmemiştir. Bu sayede yulafın vücutta parçalanıp emilmesi daha uzun sürede gerçekleştiği için kan şekerimiz çok daha yavaş yükselir. Yüksek lif içeriği ve yavaş sindiriminden dolayı bu yulaf aynı zamanda insanı daha uzun süre tok tutar.

TARÇIN

TARÇIN

Kahvenize şeker yerine biraz tarçın eklemek, vücudunuza şeker almadan tatlı aroma katmanıza yardımcı olur. Ayrıca sınırlı veriler tarçının kan şekeri seviyesini daha iyi kontrol altında tutmada yardımcı olabileceğini gösterdi. 

ET TÜKETİMİNİ SINIRLAMAK

ET TÜKETİMİNİ SINIRLAMAK

Yapılan bazı çalışmalar veganların ve vejetaryenlerin et yiyenlere kıyasla daha az diyabet hastası olduklarını gösterdi. Bu, tamamen etten vazgeçmeniz anlamına gelmiyor elbet… Haftada iki öğününüzü etsiz olarak hazırlamak diyabet riskinizi düşürmeye yeterli olacaktır. 

BAKLAGİL TÜKETİMİNİ ARTTIRMAK

BAKLAGİL TÜKETİMİNİ ARTTIRMAK

Baklagiller, harika birer lif ve protein kaynağıdır. Bu da onları öğünlerin yanında sağlıklı ve doyurucu bir alternatif haline getiriyor. Yapılan bazı çalışmalar daha fazla baklagil tüketenlerin diyabet riskinin azaldığını ve baklagillerin aynı zamanda kan şekerinizin normal aralığında kalmasına yardımcı olduğunu gösterdi. Et yerine, siyah fasulyeden burger köftesi veya yeşil mercimekle envaiçeşit yemek yapabilirsiniz. 

MEYVE TERCİH ETMEK

MEYVE TERCİH ETMEK

Şekerden uzak durmak kan şekerini kontrolde tutmanın en iyi yolu olsa da bazen tatlı krizinizi bastırmanız gerekebilir. Eğer canınız tatlı çekiyorsa işlenmiş şeker yerine meyve tercih etmeye çalışın. Meyve, şeker içeriyor olsa da lif gibi çeşitli besin maddelerini içerdiğinden kandaki glikoz ve insülin seviyelerini kontrol etmenize yardımcı olur. Bu sayede hem tatlı krizinizi bastırmış hem kan şekerinizi dengelemiş hem de günlük vitamin ihtiyacınızı almış olursunuz.

- Reklam -