Ana SayfaKadınNeden her gün diş ipi kullanmalısınız?

Neden her gün diş ipi kullanmalısınız?

Diş ipi uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye ediliyor olsa da maalesef kullanımı o kadar fazla değil… “Dişlerimi zaten fırçalıyorum, diş ipine neden ihtiyacım var? diye düşünüyorsanız bu yazı tam size göre… Diş ipi kullanımının şaşırtıcı faydaları için okumaya devam edin.

- Advertisement -

Araştırmalara göre, Türkiye’de düzenli diş fırçalayanların oranı sadece yüzde 26. Her ne kadar araştırmaya dahil edilmemiş olsa da bu sonuca bakarak, diş ipi kullanımının da oldukça nadir olduğunu söyleyebiliriz.

Siz de biliyorsunuz ki, yaşlandıkça artan diş problemlerinin çözümü git gide zorlaşır ve yaşam kalitesini düşüren önemli bir sorun halini alabilir.

Evet, her gün diş fırçalamanın yanı sıra her gün diş ipi de kullanmalısınız…

En güzel haberi en sona sakladık; İşte nedenler;

FIRÇALAMAK YETERLİ GELMİYOR

Düşünülenin aksine diş fırçalama işlemi, dişleri temizlemek için tamamen yeterli değildir. Diş fırçalama dişlerin yalnızca 5/3’ünü temizler.

Diş ipi kullanarak diş aralarında biriken plak oluşturarak diş eti sağlığını bozan yemek artıklarını da temizlemiş olursunuz.

DİŞ İPİ KULLANIMI PLAKLARI TEMİZLER, TARTAR OLUŞUMUNU AZALTIR

DİŞ İPİ KULLANIMI PLAKLARI TEMİZLER, TARTAR OLUŞUMUNU AZALTIR

  • Diş Plağı, dişlerin yüzeyini kaplayan ve kulağa çok iğrenç gelen yapışkan bir bakteri filmi olarak tanımlanır ve temizlenmediği takdirde tartara dönüşür.
  • Tartar, düzgün temizlenmemiş sert, kireçlenmiş plak birikintileridir. Plak, tutarlı fırçalama ile çıkarılabilir, ancak bir kez tartar haline geldiğinde, yalnızca bir diş hekimi tarafından çıkarılabilir.

Neyse ki, günlük diş ipi kullanımı, plaklarınızı uzak tutmanın ve tartar oluşumunu azaltmanın harika bir yoludur. Çoğu plak, iyi bir fırçalama rutini ile çıkarılabilir ancak bunun için ulaşılması zor yerlerde biriken plaklarında bir diş ipiyle temizlenmesi gerekir.

DİŞ ÇÜRÜMESİNİ AZALTIR

DİŞ ÇÜRÜMESİNİ AZALTIR

Bakteri oluşumu, boşlukların gelişmesine yol açan temel nedenlerdendir.. Bakterilerdeki aşırı büyüme, genellikle uygunsuz temizlik alışkanlıklarından veya şekerli yiyecek ve içecekleri sürekli yudumlamaktan veya atıştırmaktan kaynaklanır.

İyi temizlenmeyen bir ağzınızda biriken bakteriler, çürüklere, bu çürükler, dişlerinizin yüzeyinde sinir bozucu, ağrılı, hasarlı alanlara neden olur ve bu hasar kalıcıdır. Önlem alınmadığı takdirde dişlerinizi kaybedersiniz.

Günlük diş ipi kullanımı çürükleri önleyen ana şey değildir, ancak diş ipi kullanımı kesinlikle daha temiz bir ağza katkıda bulunur ve çürük riskini azaltır.

DİŞ ETLERİNİ GÜÇLENDİRİR

DİŞ ETLERİNİ GÜÇLENDİRİR

Diş ipi kullanımı, diş etlerini güçlendirmenin bir yoludur.

Diş ipi kullanımına alışkın olmayan kişiler de diş ipi kullanımı ilk etapta ağrılı ya da hafif kanlı olabilir ancak uzmanlar hassasiyetle diş fırçalamaya ve diş ipi kullanımına devam etmeniz gerektiğini belirtiyor.

Başlamak diş etlerinde ağrı olsa da, düzenli diş ipi kullanmak dişler arasındaki boşlukları temiz tutmanın, nefesi tazelemenin ve çok fazla ağrı ve ıstırabı önlemenin harika bir yoludur.

Diş ipinin doğru şekilde kullanımı genellikle güvenlidir ancak diş etlerinizde gereğinden fazla ağrı ya da fazla kanama gibi anormal bir durum fark ederseniz diş hekiminize danışmayı ihmal etmeyin..

DİŞ KAYBI OLASILIĞINIZ AZALIR

DİŞ KAYBI OLASILIĞINIZ AZALIR

Diş eti hastalığı geliştirirseniz, dişlerinizi kaybetme riskiniz önemli ölçüde artar. Hasarlı tabancalar, dişlerinizin o kadar gevşek olmasına ve sonunda düşmesine neden olabilir

Diş eti hastalıkları ve çürükleri azaltmaya yardımcı olan düzenli diş ipi kullanımı aynı şekilde dişlerinizi kaybetmenizi de engeller.

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇER

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇER

Fark ettiğinizden eminiz ki, diş ipi kullanımı diş etlerinizin sağlığı ile son derece iç içedir.

Diş eti çekilmesi, yetersiz diş ipi kullanımından kaynaklanabilecek bir başka ağrılı diş rahatsızlığıdır

Diş eti çekilmesi, diş hassasiyetine ve dişlerinizle diş etleri arasında küçük cepler oluşmasına neden olur. Bu küçük yarıklar, bakterilerin büyümesi ve çoğalması için mükemmel yerlerdir.

Diş eti çekilmesini tedavi edilmediği takdirde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir; bunlardan biri, tahmin edilebileceği gibi, dişlerinizin kaybıdır.

Özellikle ileri yaşlarda artan diş eti çekilmesi problemiyle baş edebilmek için diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirin.

Diş ipi kullanmaya başlamanın zamanı yoktur. Kaç yaşında olursanız olun, diş aralıklarınızın temizlenmesi; diş ve diş etlerinize önemli ölçüde faydalar sağlar.

BONUS: DİŞ İPİ KULLANIMI HASTALIKLARA YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR

BONUS: DİŞ İPİ KULLANIMI HASTALIKLARA YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR

Bu doğru – her gün diş ipi kullanmanın daha beyaz bir gülümseme ve daha taze bir nefesten çok daha büyük sağlık yararları vardır.

Dişlerinizin arasını temizlediğinizden emin olmak gelecekteki sağlığınızı etkileyebilir.

Harvard Health Publishin’in belirttiğine göre Periodontal hastalığın kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğunu kanıtlayan birçok çalışma ortaya çıkmıştır .

Periodontal hastalık, diş etlerinizde enfeksiyon olduğunu söylemenin süslü bir yoludur. Oldukça yaygındır, ancak dişleriniz ve bir bütün olarak vücudunuz üzerinde feci bir etkisi olabilir.

Bunun arkasındaki teori büyüleyici ve araştırma devam ediyor.

  • Araştırmacılar ve uzmanlar, ağız içindeki enfeksiyonların vücuttaki kan dolaşımında iltihabi durumlara yol açabileceğine inanıyorlar
  • Bu, kalbe giden kan akış hızını yavaşlatabilir ve kandaki iltihaplı maddelerin seviyelerini artırabilir.
  • Periodontal hastalığın kalp hastalığıyla bağlantılı olmasının bir başka nedeni de ağzınızdaki bakterilerin kan dolaşımınıza girip kalbinize gidebilmesidir.
- Reklam -