Ana SayfaKadınNe yiyecekler ne de makyaj: İşte cildin en büyük düşmanı!

Ne yiyecekler ne de makyaj: İşte cildin en büyük düşmanı!

Sivilce, kırışıklıklar, cilt kuruluğu gibi sorunlarda ilk suçladığımız şeyler yediğimiz yiyecekler ya da kullandığımız makyaj ürünleri oluyor. Oysa ki cildimize tüm bunlardan daha fazla zarar veren bir faktör var. Avustralyalı uzmanlar, stresin cildin en büyük düşmanı olduğunu açıkladı. Uzmanlar, stresin cilde olan etkisini açıkladı ve strese bağlı cilt problemlerinden kurtulma yolları hakkında ipuçları verdi. Gelin stresin neden olduğu cilt problemlerine ve stres sivilcesi için neler yapabileceklerimize bir bakalım…

- Advertisement -

Dailymail’e konuşan Avustralya merkezli bakım markası Beauty Chef uzmanları, cilt sorunlarının stresle doğrudan bağlantılı olduğunu açıkladı. Sivilceler, egzama, erken yaşlanma gibi sorunlar, stresle doğru orantılı olarak ortaya çıkabiliyor.

Stresli kişilerde kuru cilt, göz altı şişlikleri ve koyu halkalar oluşma ihtimali daha fazla.

Tüm bunların nedeni, stresin cilt sağlığının yanı sıra metabolik sağlık, beyin sağlığı ve bağışıklıkla doğrudan ilişkili olan bağırsak sağlığını da etkilemesi.

STRES YENİ CİLT HÜCRESİ OLUŞUMUNU ENGELLİYOR

STRES YENİ CİLT HÜCRESİ OLUŞUMUNU ENGELLİYOR

Uzmanlara göre, cildimiz ve beynimiz aynı hormonlardan etkileniyor ve yaşadığımız herhangi bir stresli durum ikisinde de sorun yaratabiliyor. Bunun tam tersi de geçerli.

Stresli hissettiğimiz zaman kortizol hormonu vücudumuza yayılır ve vücudumuz da buna tepki verir. Sürekli stres altındaysanız cildiniz temel besinler alamayabilir ve cilt hücrelerinin oluşması engellenebilir.

STRES CİLTTE HANGİ SORUNLARA YOL AÇIYOR?

STRES CİLTTE HANGİ SORUNLARA YOL AÇIYOR?

Stres oranı arttıkça akne ve sivilceler daha kolay oluşuyor.

Deriyi sıkı tutan kolajen azalıyor, cilt elastikiyetini kaybediyor.

Egzama, sedef gibi sorunlar daha kolay patlak veriyor.

Göz altında mor halkalar ve torba oluşumu hızlanıyor.

Cilt kolay yaşlanıyor

STRESE BAĞLI CİLT PROBLEMLERİ NASIL ÇÖZÜLÜR?

STRESE BAĞLI CİLT PROBLEMLERİ NASIL ÇÖZÜLÜR?

Strese bağlı cilt sorunlarını azaltmanın en temel yolu, hayatınızdaki stresi azaltmaktır. Bunun yanı sıra izleyebileceğiniz bazı yollar şöyle:

MEDİTASYON

Derin nefes egzersizleri yapmak için günde 10 dakikanızı ayırın. Her gün düzenli olarak masaj yaparak cildinizdeki sinir hücrelerini de uyarabilirsiniz.

ANTİOKSİDAN ZENGİNİ BESİNLER TÜKETİN

ANTİOKSİDAN ZENGİNİ BESİNLER TÜKETİN

Tükettiğiniz meyve ve sebzeler ne kadar renkli olursa, sahip oldukları antioksidan da o kadar fazla olur. Bu nedenle çeşit çeşit meyve sebze tüketebilirsiniz.

SU İÇİN

Günlük yeteri kadar su içtiğinizden emin olun. Su, cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZI DESTEKLEYİN

BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZI DESTEKLEYİN

Papatya, ginseng, ginkgo biloba, lavanta, melisa, karahindiba, rhodiola ve Hint ginsengi gibi bitkilerin tümü stresi azaltmada yardımcı olabilir. Ayrıca stresli zamanlarınızda vücudunuzu da destekleyebilir.

UYKUNUZU İYİ ALIN

Kaliteli ve yeteri kadar uyumak sağlık açısından önemli. Uykuda vücuda kendini yenilemesi için fırsat tanırız. Bu nedenle uykunuzu ihmal etmeyin.

- Reklam -