Ana SayfaYaşamdanMalinois köpeği ve ırk özellikleri: Malinois köpeği nasıl eğitilir? Ne yer? Ne...

Malinois köpeği ve ırk özellikleri: Malinois köpeği nasıl eğitilir? Ne yer? Ne kadar yaşar?

Malinois köpeği; oval ve ağır kemik yapısına sahip olan, kare vücutlu, oldukça sağlam bir köpektir. Malinois köpeği; Belçika ve Fransa’da Chien de Berger Bele ismi ile tanınmakta olan dört Belçika çoban köpeği ırkından birisidir. Bunun yanı sıra gururlu, kendine güvenen, karakter özelliklerini zarif şekilde yansıtan bir köpek ırkıdır. Kuvvetli, zahmetsiz ve basit bir yürüyüşü olan bu ırk, hantal değildir. Peki, Malinois köpeğinin özellikleri nelerdir? Malionis köpeği nasıl eğitilir? Ne yer? Ne kadar yaşar detayları ile derledik.

- Advertisement -

 Malinois köpekleri; Belçika asıllı köpeklerdir. Bu köpek ırkı; hantallığı ve tembelliği hiç sevmez. Bunun yanı sıra; enerjik, çevik ve canlı yapısı ile polis köpeği şeklinde kullanılan ülkeler de bulunmaktadır. Genel olarak bir kişiyle yoğun bağ kurduğu gözlemlenmektedir. Bunun dışında lider şeklinde tanıdığı insanlar ile sıklıkla zaman geçirmeyi ve oyun oynamayı ister. Çok zeki ve akıllı bir köpek olup, eğitim esnasında hızlı öğrenirler. Malinois; 1800’lü yıllarda Belçika’da çoban köpeği amacıyla yetiştirilmekte olan dört değişik ırktan birisi olarak bilinir. Aşırı dayanıklı bir köpek ırkıdır. Bunun yanı sıra en çok Alman çoban köpeğine benzer. Eski zamanlarda sıklıkla çoban köpeği, bekçilik, avcılık gibi görevlerle kullanıldığı bilinmektedir.

 

 Malinois köpeği ve ırk özellikleri

 

 Malinois köpeğinin özellikleri hakkında bilgi vermek oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bu köpek ırkının özellikleri aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

 

 – Malinois köpeği; yüksek enerjiye sahiptir.

 – Bu köpek ırkı; uyanık ve zeki yapısıyla koruma içgüdüsüne sahip bir köpektir.

 – Belçika’ya has bekçi bir köpektir.

 – Malinois köpeğinin genel olarak; neşeli ve sakin bir kişiliğe sahiptir.

 – Bu köpek; ailesine ve sahibine karşı oldukça sadıktır.

 – Malinois köpeklerinin saldırganlık eğilimi, çok azdır.

 – Senede iki defa mevsimin değişmesine bağlı şekilde yoğun olarak tüy dökerler.

 – Eğer Malinois köpeği sahiplenmek isteyen kişiler, sorumsuz bir yetiştirici olmamalıdır. Bunun yanı sıra küçüklükten itibaren iyi eğitim ve sosyalleştirmenin dışında Malinois köpeklerine kaliteli, uygun bir köpek mamasıyla beslemek gerekmektedir. 

 – Malinois köpeğinin dişileri; 25 ile 30 kilo arasında, erkekleri ise 29 ile 34 kilo arasında yetişmektedir.

 

 Malinois köpeği nasıl eğitilir?

 

 Malinois köpeği ırkının eğitimi adına oldukça uzun bir süreç söz konusudur. Bunun yanı sıra bu köpek; pek çok komutu öğrenir, tepki verir ve alışır. Malinois köpekleri; ödül ve ceza çerçevesinde eğitilmelidir. Malinois ırkı; komut verilen sözcüklerini de öğrenmektedir. Hareketli ve çevik olan bu köpeklerin eğitimi adına da aynı hareketliliğin korunması önemlidir. Ceza ve ödülden oluşan öğretme- öğrenme metodu yerine ödüle odaklı olan, pozitif anlayışın benimsenmesi, bu ırk adına oldukça uygundur. 

Malinois köpeği ​​​​ne yer?

Malinois köpeği ​​​​ne yer?

 

 Malinois köpeği; avcılık özelliği bulunan bir köpek çeşididir. Bununla berber doğal olarak, avcılık içgüdüsü ile hareket etmektedir. Malinois köpeği; evdeki atık yemekler ile beslenmemelidir. Bunun yanı sıra bu hayvanların metabolizmaları insanlara göre daha değişiktir. Bunun dışında yanlış beslenme, kimi zaman yeteri kadar hareket etmemeleri, oyun oynamamaları, egzersiz yapmamaları gibi durumlar söz konusu olduğu zaman türlü kilo sorunlarına yol açabilmektedir. Bunun önüne geçmek adına yeterli ve düzenli beslenmesine dikkat etmek gereklidir.

 

 Malinois köpeğinin beslenmesi adına, onlara uygun olan kaliteli köpek mamalarının verilmesi uygun olacaktır. Bununla birlikte uzman hekim kontrolünde beslenme programının yapılması doğru olacaktır.

 

 Malinois köpeği ne kadar yaşar?

 

 Malinois köpeğinin ömrü; yaklaşık olarak 12 ile 14 sene arasında değişmektedir. Ancak bu rakamların üzerinde de yaşayan Malinois köpekleri de bulunmaktadır.

- Reklam -