Ana SayfaYaşamdanKereviz hangi mevsimde ve ayda yetişir? Kereviz ne zaman yenir?

Kereviz hangi mevsimde ve ayda yetişir? Kereviz ne zaman yenir?

Tam bir şifa deposu olan kereviz, A, B, C, D, E ve K vitaminleriyle birlikte kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum açısından zengindir. Her derde deva kereviz, zamanında tüketildiğinde çok daha faydalı oluyor. Peki, kereviz hangi mevsimde ve ayda yetişir? Kereviz ne zaman yenir?

- Advertisement -

Maydanozgiller familyasına mensup olan kereviz, salatalara ve yemeklere lezzet katan şahane bir sebze. Peki, kereviz hangi mevsimde ve ayda yetişir? Kereviz ne zaman yenir?

KEREVİZ HANGİ MEVSİMDE VE AYDA YETİŞİR?

Maydanozgiller ailesine mensup olan kereviz hem sonbahar hem de kış mevsimine ait bir sebzedir. Sonbaharın Ekim aylarında hasat edilmeye başlanan kereviz Ocak ayının sonlarına kadar hasat işlemine devam edilir. Kereviz sonbahar ve kış aylarında piyasaya sürülerek market ve pazarlarda satışa çıkarılır. Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında tazecik kerevizi marketlerde, pazar ve manav tezgahlarında bulabilirsiniz.

Kereviz iki mevsimde de yetişen bir sebzedir. İlk olarak sonbahar mevsiminin Ekim ayında hasat edilir ve Kasım, Aralık, Ocak aylarında da hasada devam edilir. Kereviz sonbahar ve kış mevsiminde tezgahlarda yerini alır. Aslında günümüzde dört mevsim boyunca kerevizi tezgâhlarda görmemiz mümkündür. Fakat her sebzeyi zamanında tüketmek daha doğru ve sağlıklı olduğundan kerevizi de sonbahar, kış aylarında tüketmek gerekir.

KEREVİZ NE ZAMAN YENİR?

Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında tazecik kerevizi marketlerde, pazar ve manav tezgahlarında bulabilirsiniz.

- Reklam -