Ana SayfaSağlıkKadınların başarısı görünmüyor

Kadınların başarısı görünmüyor

Kadınların başarı hikâyelerinin “görünmez”liğine dikkat çekmek ve ilham verici başarı hikâyelerinin kadınların güçlenmesindeki önemini vurgulamak için 180 binden fazla kişinin katılımıyla ‘Hafıza Testi’ gerçekleştirildi.

- Advertisement -

Hafıza testi sonuçlarına göre; her 10 kişiden 4’ünün yanıtlarında kadınlar hiç yer almadı. En çok sinema kategorisinde kadınlar akla gelirken; teste katılanların yüzde 87’si politika, iş, spor, sinema, edebiyat ve bilim dallarında en fazla 2 kadın ismi hatırlayabildi. Hafıza testinin sonuçlarını analiz eden Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve BAUEQUAL Eşitlik ve Kapsayıcılık Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız, sonuçların çarpıcı ancak beklendik olduğunu ifade etti. 

‘ÖNYARGILARIN BİR YANSIMASI’

Bunun toplumsal hafızamızın ön yargılarının bir yansıması olduğunu söyleyen Yelsalı Parmaksız, “Sanatta, politikada ve diğer alanlarda da kadınlara ve erkeklere atfedilen roller, kadınların özel alana, erkeklerin ise kamusal alana ait olarak görülmeleriyle ve bunun bir sonucu olarak eril pratiklerle şekillenen alanlarda kadınların yetersiz temsiline yol açan yapısal faktörlerle ilgili. Kadınlar kendi kariyerlerine ayırabildiği süre açısından da eşitsiz bir ortamda rekabet ediyor. Zaman kullanımı istatistiklerine bakıldığında ister ücretli bir işte çalışıyor isterse çalışmıyor olsun, kadınlar ev içi sorumluklara erkeklere oranla 3 kat daha fazla zaman ayırıyor. Bu durum; kadınların daha idare edilebilir kariyerler ya da kariyer hedefleri seçmelerine yol açıyor” diye konuştu.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
- Reklam -