Ana SayfaSağlıkHızlı zayıflatan lahana çorbası diyeti

Hızlı zayıflatan lahana çorbası diyeti

Herkese uyan bir kilo verme biçimi vardır. Başarılı bir beslenme planı ile hayalinizdeki kiloya kavuşabilirsiniz. Yeni bir diyet planına başlamadan önce, özellikle altta yatan bir sağlık durumunuz varsa, sağlık uzmanınıza veya kayıtlı bir diyetisyene danışmayı ihmal etmemek gerekiyor. Şimdi bahsedeceğimiz lahana çorbası diyeti zayıflamayı vadederken birçok sağlık faydaları da sunuyor. Lahana çorbası diyeti nedir? Lahana çorbası diyet listesi nasıl olmalıdır? Merak edilenleri anlattık. /ÖZEL

LAHANA ÇORBASI DİYETİ NEDİR?

LAHANA ÇORBASI DİYETİ NEDİR?

- Advertisement -

Lahana çorbası diyeti, hızlı zayıflamak için yedi gün boyunca günde birkaç kez lahana çorbası içmeyi öneren bir diyettir. Diyet planını takip edenler ayrıca belirli günlerde bazı seçilmiş düşük kalorili yiyecekleri tüketebilir. Bunlara herhangi bir meyve (sadece dördüncü günde izin verilen muz hariç), sığır eti, sebze ve yağsız süt dahildir.

Verywell sağlık sitesine göre yedi gün boyunca kalori alımını azaltmak, kalori açığı yaratarak kilo kaybını sağlayabilir. Lahana çorbası diyeti, bir haftada 4.5 kilo vermenizi vadediyor. Ancak bu diyet uzun vadeli kilo kaybı için pek de etkili olmayabilir. Lahana çorbası diyeti, 7 günden fazla sürmemeli. Ancak yedi günlük döngünün, istenen miktarda kilo kaybı elde edilene kadar iki hafta sonra tekrar edilebilir. Lahana çorbası diyetinin uzmanlar tarafından ya da bilimsel kanıtlarla desteklenmediğini de unutmamak gerekir. 

7 GÜNLÜK LAHANA ÇORBASI DİYET LİSTESİ

7 GÜNLÜK LAHANA ÇORBASI DİYET LİSTESİ

Lahana çorbası diyeti için özel bir zamanlama ve oruç tutma zorunluluğu yok. Ancak, belirli yiyeceklere yalnızca belirli günlerde izin verilir. Gerçek ve yapay şeker içerenler gibi diğer yiyecek ve içeceklerden diyet süresince kaçınılması gerekir. Diyet süresinde alkol almamaya da özen göstermelisiniz. 

1. Gün: Lahana çorbası ve sınırsız meyve (muz hariç)

2. Gün: Lahana çorbası ve sınırsız taze, çiğ veya pişmiş sebze (kuru fasulye, bezelye ve mısır hariç). Akşam yemeği için tereyağlı fırınlanmış patates

3. Gün: Lahana çorbası, sınırsız meyve (muz hariç) ve sebzeler

4. Gün: Lahana çorbası, muz ve sınırsız yağsız süt

5. Gün: Lahana çorbası ve 200 ila 500 gram arasında sığır veya kümes hayvanı eti, 6 adet domates

6. Gün: Lahana çorbası, sınırsız sığır eti ve sebze

7. Gün: Lahana çorbası, sınırsız esmer pirinç, şekersiz meyve suyu ve sebze

NELER TÜKETEBİLİRSİNİZ?

NELER TÜKETEBİLİRSİNİZ?

Lahana çorbası diyeti, yalnızca belirli günlerde belirli yiyeceklere izin veren yedi günlük bir diyet planıdır. Diyetin ana maddesi lahana çorbasıdır. Ev yapımı, yağsız lahana çorbası ve çorbaya ek olarak farklı günlerde yemek için düşük kalorili belirli yiyeceklerin bulundurur.

EV YAPIMI LAHANA ÇORBASI

Temel çorba tarifi, et suyu, su veya domates suyu ile birlikte bir baş lahana, konserve domates, soğan, sarımsak ve diğer sebzeleri içerir. 

EK YİYECEKLER VE İÇECEKLER

Diyetin bazı versiyonları, lahana çorbasına ek olarak çeşitli meyve ve sebzelere izin verir. Bazı versiyonları sığır eti, kahverengi pirinç, patates ve şekersiz kızılcık suyunu içerebilir.

NELER TÜKETEMEZSİNİZ?

NELER TÜKETEMEZSİNİZ?

Lahana çorbası diyetinin bu kadar kısıtlayıcı olması sonucunda tüketemeyeceğiniz uzun bir yiyecek ve içecek listesi var. Buna alkol, normal veya diyet soda, şekerli meyve suyu, yapay tatlandırıcılar, avokado ve kuru meyve dahil.

LAHANA ÇORBASI DİYETİ İPUÇLARI

LAHANA ÇORBASI DİYETİ İPUÇLARI

Diyetin en önemli özelliği, hazırlaması zaman alan çorbadır. Lahanayı elle dilimlemek yerine önceden rendelenmiş lahana tercih edebilirsiniz. Bazı insanlar zamandan tasarruf etmek için büyük miktarlarda çorba yapıp saklamayı seçebilirsiniz. 

Temel lahana çorbası tarifinde yeşil yerine mor lahana kullanmayı, kabak, karnabahar veya havuç gibi ekstra sebzeler eklemeyi veya köri, kimyon, kakule, karanfil, zencefil gibi baharatları eklemeyi içeren türleri var.

Et suyu türüne bağlı olarak, lahana çorbası sodyumda çok yüksek olabilir ve birkaç kase tüketilirse önerilen günlük miktarın yaklaşık %100’ünü sağlar. Diyetin savunucuları, günde birkaç kase çorba ve en az sekiz bardak su tüketilmesini tavsiye ediyor.

Çoğu lahana çorbası tarifi ayrıca az miktarda protein (yaklaşık 5 gram), 13 gram karbonhidrat ve sadece yaklaşık 1 gram yağ içerir. Çorba çoğunlukla sebzelerle yapıldığından, her kasede birkaç gram lif alırsınız. Bu da tok kalmanıza yardımcı olur. 

LAHANA ÇORBASI DİYETİNİN ARTILARI

LAHANA ÇORBASI DİYETİNİN ARTILARI

Lahana çorbası diyeti, hızlı ve kısa süreli kilo kaybı sağlayabilen bir diyettir. Bu diyet planını deneme konusunda karar verebilmeniz için artıları ve eksileri gözden geçirin.

Diyetin basit kurallarını takip etmek oldukça kolaydır. Sınırsız miktarda lahana çorbası ile doyurucu olabilir. Kısa süreli bir diyet olarak, bu planı uygulayanların sadece bir hafta boyunca buna bağlı kalmaları yeterlidir.

Lahana çorbası diyetinin savunucuları, bir haftada 4.5 kilo verebileceğinizi iddia ediyor, ancak bu iddiaları destekleyecek kanıt bulunmuyor. Lahana çorbası diyetinin etkinliğini inceleyen hiçbir araştırma olmasa da, yedi günlük plan çoğunlukla düşük kalorili yiyeceklerden oluşuyor. Araştırmalar, düşük kalorili diyetlerin kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bu diyet, hızlı kilo verme sonuçları sağlayabilirken, kilo yönetimi için uzun vadeli bir seçenek değildir. 

LAHANA DİYETİNİN EKSİLERİ

LAHANA DİYETİNİN EKSİLERİ

Lahana çorbası diyetini uygulayan kişiler genellikle sıkıcı ve tekrarlayıcı olduğundan şikayet ederler. Pek çok insan, bir hafta boyunca her gün lahana çorbası içmeyi hoş karşılamaz.

Beslenme ve kilo verme uzmanları tarafından dile getirilen en büyük endişe, lahana çorbası günde 1.200 kaloriden daha az tüketilmesine neden olmasıdır. Bu durum genellikle sağlıklı kilo kaybı için önerilen minimum miktardır. Lahana çorbası diyetinin günlük kalori değeri o kadar düşüktür ki, bir diyetten çok oruç olarak kabul edilebilir ve bu da sağlıksız beslenme alışkanlıklarına yol açabilir.

Lahana çorbası diyeti herhangi bir beslenme veya tıp bilimine dayanmamaktadır. Lahana veya lahana çorbasının, yağ yakma özelliklerinden herhangi birine sahip olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yok.

Lahana çorbası diyeti, duygusal yeme sorunları olanlar için sağlıklı olmayabilir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek veya porsiyon boyutlarını kontrol etmek gibi uzun vadeli kilo yönetimine yardımcı olmaz. Bu nedenle diyet bittikten sonra verdiğiniz kiloları geri almanız olasıdır.

RİSKLİ OLABİLİR!

RİSKLİ OLABİLİR!

Genel olarak, hiç kimse bir uzmanın yönlendirmesi olmadan 1.200 kalorinin altında bir diyet planı uygulamamalıdır. Bu kadar az kalori sağlayan herhangi bir diyet planından kaçınılmalıdır. Bunu yapmak ciddi sağlık sorunlarına ve besin eksikliklerine yol açabilir. Ayrıca diyet tamamlandığında kilonuzun geri gelmesine neden olur. Diyet, düzensiz yeme öyküsü olan herkes için güvenli değildir.

- Reklam -