Ana SayfaAnne ÇocukHamilelikte protein kaçağı olursa ne olur? Protein kaçağı belirtileri nasıl anlaşılır?

Hamilelikte protein kaçağı olursa ne olur? Protein kaçağı belirtileri nasıl anlaşılır?

Protein kaçağı, böbreklerden sızan protein sonucunda görülebilecek rahatsızlıkların arasında yer alır. Hamilelik döneminde de protein kaçağı gibi sorunlar ile karşılaşma ihtimali söz konusu olabilir.

HAMİLELİKTE PROTEİN KAÇAĞI OLURSA NE OLUR?

- Advertisement -

Hamilelik döneminde protein kaçağı görülme durumu söz konusu olabilir. Protein kaçağı hamilelik döneminde görüldüğü zaman damar zedelenmesi, böbrek hasarı, beyin kanaması gibi sorunlara yol açabilir. Hamilelik sürecinde anne için bu gibi problemlere itme durumu söz konusu olurken, bebeklerde de gelişim konusunda eksiklik, büyüme gerililiğinin yaşanma durumu olabilir. Aynı zamanda da düşük yapma riskini de ortaya çıkarabilir. Bu nedenden dolayıdır ki protein kaçağı ciddiye alınması gereken son derece önemli rahatsızlıklardan biridir.

Hamilelik döneminde protein kaçağı meydana çıktığı zaman ise ilk yapılacak işlerden biri ise mutlaka tedavi görülmesi olacaktır. Düşük takibi ve aynı zamanda başarılı bir tedavinin yürütülerek protein kaçağı rahatsızlığından kurtulmaya çalışılması gerekir.

Protein kaçağı olduğu zaman idrardaki proteinin 24 saat süresince yapılacak ölçümler sonucunda idrar ölçümlerinin yapılması gerekir. Eğer ki idrarda yapılacak ölçümler sonrasında 150 mg den daha fazla bir protein durumu olmuşsa o zaman protein kaybının hamile olan kişi için beraberinde riskler getirecek olduğunu bilmelisiniz.

PROTEİN KAÇAĞI BELİRTİLERİ NASIL ANLAŞILIR?

PROTEİN KAÇAĞI BELİRTİLERİ NASIL ANLAŞILIR?

Protein kaçağı belirtileri nasıl anlaşılır en çok üzerinde durulan ve aynı zamanda ciddi bir konuyu kapsar. Protein kaçağı bazı belirtiler ışığında kolayca anlamak mümkündür. Özellikle hamile olan bayanlarda protein kaçağı olduğu zaman nasıl anlayabilir bunun araştırması içerisine girmeye başlarlar. Çünkü hamile olan anne adayını ise doğal olarak bir korku kaplar. Çünkü protein kaçağı hem anne adayı için hem de anne karnındaki bebek için risk oluşturmaya başlayacaktır.

Anne için organların bazılarına zarar verme ve çalışma fonksiyonlarını olumsuz şekilde etkileme gibi tehlikeleri saçabilir. Anne karnında bulunan bebeğin ise ne gibi bir risk içerisinde olacağına baktığımız zaman ise büyüme konusunda gerilik yaşanabiliyor. Sadece bununla sınırlı kalmayarak aynı zamanda protein kaçağıyla düşük yapma riski ortaya çıkarır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE PROTEİN KAÇAĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

HAMİLELİK DÖNEMİNDE PROTEİN KAÇAĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Protein kaçağı belirtileri nasıl anlaşılır sorusuna değinmemiz gerektiğinde ise şu belirtilerden yola çıkabilirsiniz;

  • Ayak bileklerinde birden bire ortaya çıkan şişkinlik hali
  • Yemek yeme iştahının kesilmesi- iştahsızlık görülmesi
  • Nefes darlığının meydana gelmesi
  • Halsizlik yaşanması
  • İdrarda kan görülme durumu
  • Mide bulantısının yaşanması

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şeyleri görmeye başladığınız zaman protein kaçağı sorunları ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz yüksek olabilir. Eğer ki böyle bir durumlar yaşanmaya başlandığı zaman hemen doktora görünmeye başlamalısınız. Protein kaçağı için doğru bir tedavi uygulanarak, sağlığın mutlaka kontrol düzeyinde tutulması gerekir.

GEBELİK DÖNEMİNDE GÖRÜLEN PROTEİN KAÇAĞININ ZARARLARI NEDİR?

GEBELİK DÖNEMİNDE GÖRÜLEN PROTEİN KAÇAĞININ ZARARLARI NEDİR?

Gebelik döneminde başınıza gelen protein kaçağının ne yazık ki getirmiş olacağı zararları da olacaktır. Gebelik döneminde protein kaçağının zararlarının son derece fazla olduğunu söylememiz gerekir. Özellikle bu dönemde meydana gelen protein kaçağı ile böbreklerde hasar meydana gelebilir. Böbrek hasarı en yaygın şekilde görülme olasılığı olacak zararlarından biridir.

Protein kaçağının hamilelik zamanında getireceği bir başka zararları da vardır. Bunlar karaciğer de enzim yüksekliğine sebebiyet verme, damar zedelenme sorunlarının yaşanması, protein kaçağın ileri boyuta sıçrayarak beyin kanamasına yol açma zararları arasında bulunur.

Protein kaçağı eğer ki çok fazla ileriye giderse ne yazık ki beyin kanamasına neden olur. Beyin kanaması kişide kalıcı hastalığa neden olacağı gibi ölüm gibi ciddi sorunlara da zemin hazırlamaya neden olabilir. Bu yüzden protein kaçağı ciddi problemlerden biri olduğu bilinmeli v e bu problem içinde önlem alınmalıdır.

Bu haber ilginizi çekebilir: En sağlıklı protein kaynakları

- Reklam -