Ana SayfaAnne ÇocukHamilelikte kahverengi akıntı ne zaman başlar, kaç gün sürer? Kahverengi akıntı neyin...

Hamilelikte kahverengi akıntı ne zaman başlar, kaç gün sürer? Kahverengi akıntı neyin belirtisi?

Çocuk bekleyen her anne adayı için hamilelik dönemi oldukça gizemlidir. Sağlıklı ve keyifli bir hamilelik geçirilmesi için tüm bilgilere de sahip olunması gerekmektedir. Özellikle hamilelik döneminde başlayan kahverengi akıntının neden oluştuğu çok merak edilir. Kahverengi akıntı genellikle doğumun başladığının işareti olabilir. Bu nedenle kahverengi akıntı geldiğinde de mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.

HAMİLELİKTE KAHVERENGİ AKINTI NE ZAMAN BAŞLAR?

- Advertisement -

Hamilelik sürecinde kahverengi akıntı oluşmasına çok dikkat edilmelidir. Bu kahverengi akıntılar doğumun başladığının bir göstergesi olabilir. Gebeliklerin 36 ve ya 38 haftalık dönemi geçildikten sonra kahverengi akıntılar daha fazla görülmektedir. Kahverengi akıntının birbirinden farklı nedeni de olabilir. Özellikle hamilelik öncesinde rahim ağzında oluşan bir yara neticesinde kahverengi akıntı da oluşabilir.

Yaradan kahverengi akıntı da hamileliğin etkisi ile daha fazla oluşabilir. Hamileliğin erken zamanlarında da daha fazla kahverengi akıntı gelebilir. Kahverengi kanama ise implantasyon kanaması olarak da bilinebilir. Bazı durumlarda düşük nedeni ile hamilelik sırasında kahverengi akıntı ortaya çıkabilir. Rahimden cinsel ilişkinin ardından da kahverengi lekelenmeler gelebilir.

HAMİLELİKTE KAHVERENGİ AKINTI KAÇ GÜN SÜRER?

HAMİLELİKTE KAHVERENGİ AKINTI KAÇ GÜN SÜRER?

Hamilelik sürecinde kahverengi akıntılar çoğu zaman zararsız olabilir. Vajinadaki kahverengi akıntı ise özellikle hamileliğin ilk üç ayında ve ilk haftalarında görülmektedir. Kahverengi akıntı çoğu zaman çok kısa sürmektedir. Kahverengi akıntılar da herhangi bir rahatsızlığa yol açmaması ile bilinmektedir. Hamilelikte oluşan kahverengi akıntılar çok fazla sürmez. Eğer kahverengi akıntılar uzun sürerse mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

KAHVERENGİ AKINTI NEYİN BELİRTİSİ?

KAHVERENGİ AKINTI NEYİN BELİRTİSİ?

Hamilelik döneminde kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı kahverengi akıntı olabiliyor. Kahverengi akıntıların ise çok farklı nedenleri olabilir. Hamilelik zamanındaki değişimler fizyolojik olarak da etkileyebilir. Bebeğe ev sahipliği yapan vücutta farklı değişiklikler ortaya çıkabilir. Tüm kadınlarda vajinal akıntılar çeşitli zamanlarda ortaya çıkabilir. Kahverengi akıntı çoğu zaman dişi üreme organının doğru çalıştığının göstergesi olabilir. Bazı koşullarda kahverengi akıntı hamilelik belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra hormonal dalgalanmalar da kahverengi akıntıya neden olabilir. Kahverengi akıntının ortaya çıkış nedeni farklı sebeplere de bağlı olabilir.

HAMİLELİKTE KAHVERENGİ AKINTI İLE İLGİLİ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

HAMİLELİKTE KAHVERENGİ AKINTI İLE İLGİLİ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Hamilelik döneminde bazı durumlarda ortaya çıkan kahverengi akıntı tedirginlik yaratabilir. Bu durum mutlaka dikkate alınmalıdır. Fiziksel ve zihinsel değişiklikler nedeniyle de vajinal akıntılar oluşabilir. Tüm kadınlarda belli zamanlarda kahverengi akıntılar olabilir. Bu durum ise çoğu zaman dişi üreme organının sağlıklı çalıştığını göstermektedir. Hamilelik döneminde oluşan kahverengi akıntı genel olarak gebelikle de alakalı olabilir. Kahverengi vajinal akıntılar çoğu zaman tedirginliğe yol açabilir. Akıntının kıvamı ise yoğun ve ya sulu olabilir. Kahverengi akıntılar çoğu zaman gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkabilir.

KAHVERENGİ AKINTI NASIL ÖNLENMELİDİR?

KAHVERENGİ AKINTI NASIL ÖNLENMELİDİR?

Kahverengi akıntı oluştuktan sonra doğru bir şekilde önlenmelidir. Çoğu zaman kahverengi lekelenmelerin de önlenmesi söz konusu olamaz. Kahverengi akıntı düşük olabileceğinin de bir göstergesi olabilir. O nedenle her türlü ihtimal göz önüne alınarak kahverengi akıntı olması durumunda sağlık merkezine de gidilmelidir. Hamilelik sürecinde kahverengi akıntılar tahrişten de kaynaklanıyor olabilir.

Ciddi vakalar olması halinde kahverengi lekelenmeler iyice araştırılmalıdır. Yapılan değerlendirmelerin sonucunda ise yatak istirahati de olabilir. Kahverengi lekelenmelerin nedeni de iyice araştırılmalı ve gereken önlem alınmalıdır. Kahverengi akıntı ile birlikte kramp ve ağrı oluşursa mutlaka dikkat edilmelidir. Ateş ve titreme gibi durumların da ortaya çıkması ile birlikte gebeliğin ilk üç haftasında kahverengi akıntı oluşabilir. Bu kahverengi akıntıların da devam etmesi durumunda mutlaka iyi bir hekime başvurmak gerekmektedir. Gereken tedavi de uygulanabilir.

- Reklam -