Ana SayfaMagazinHalil Ergün yıllar önce neden üniversiteden kovulduğunu anlattı: Solcu olduğum için atıldım

Halil Ergün yıllar önce neden üniversiteden kovulduğunu anlattı: Solcu olduğum için atıldım

- Advertisement -

Haberler.com’un YouTube kanalında yayınlanan Haber Bahane programına konuk olan usta oyuncu Halil Ergün, siyasi görüşünden dolayı yaşadıklarından bahsederek yıllar önce solcu olduğu için okuldan atıldığını anlattı.

Gökay Kalaycıoğlu‘nun sunumuyla Haberler.com’un YouTube kanalında yayınlanan Haber Bahane programının yeni konuğu rol aldığı dizilerde başarısıyla adından söz ettiren usta oyuncu Halil Ergün oldu. Ergün, yıllar önce siyasi görüşünden dolayı yaşadığı sorunlardan bahsetti.

“SOLCU OLDUĞUM İÇİN OKULDAN ATILDIM”

Yıllar önce üniversiteden neden kovulduğunu anlatan Halil Ergün, “Solcu olduğum için beni okuldan attılar. Yaşar Kemal ve Orhan Kemal okuyordum. Genç adamız, heyecanlayız. Ben korkusuz bir çocuktum ve soru sormayı seviyordum. Duyduğum, bildiğimiz kadar bir tarafımız vardı. Ailem yaka paça beni atarak ‘yeter artık senden çektiğimiz’ diyerek ben parayı verip Ankara’ya gönderdiler. Mülkiye’ye giderek siyasi bilimler fakültesine girdim. Fakülte hayatımla birlikte tiyatro kariyerim başladı. Biz ’68 Kuşağı’ olarak barışı, emeği ve bağımsızlığı savunuyorduk” dedi.

Halil Ergün yıllar önce neden üniversiteden kovulduğunu anlattı: Solcu olduğum için atıldım

“HAPİSHANEDE YAŞADIKLARIM İNSANOĞLUNUN HAYATINDA İŞKENCEDİR”

12 Mart Muhtırası’nda devrimci tiyatro yaptığı için hapse girdiğini söyleyen usta oyuncu, sanat anlayışı yüzünden hep bedel ödediğinden bahsetti. “Siyasi tercihimi sosyalizmden yana yaptım” diyen oyuncu hapishanede yaşadıklarını da şu sözlerle anlattı: “2,5 yıl hapishanelerde yattım. Mahkemedeki son savunmamda sadece şunu söyledim: orada yaşadıklarımın ve gördüklerimin adı insanoğlunun hayatında işkencedir. Orada yaşadıklarımın anlatmak istemiyorum. Biri anlattığında da hoşuma gitmiyordu. Bu göreceli bir şeydir. İşkence izafi bir şey.”

Ecem Altan
Magazin Sorumlusu Haberler.com – Magazin

- Reklam -