Ana SayfaSeyahatHafta sonu tatili için keşfedilmeyi bekleyen 15 göl

Hafta sonu tatili için keşfedilmeyi bekleyen 15 göl

- Advertisement -

Üzerinizde biriken tüm haftanın yorgunluğunu ve stresini iki günlük hafta sonu gezintisiyle kolayca üzerinizden atabilirsiniz. Sonbaharda hafta sonu tatilinizi değerlendirebileceğiniz İstanbul ve Ankara’ya yakın göller, doğanın keyfini çıkarmaya olanak sağlıyor. Gezgin ve seyahat yazarı olan Bahar Gündoğdu, Erdoğan Gümüş, Burcu Gürtürk Kadak ve Nurgül Büyükkalay, hafta sonu tatili için keşfedilmeyi bekleyen 15 gölü Hürriyet’ten İsmail Sarı’ya anlattı.

1- AYDOS ORMAN GÖLÜ / İSTANBUL

İstanbul’da şehirden uzaklaşmadan doğada sakin bir gün geçirmek, yürüyüş ve piknik yapmak için en güzel yerlerden Aydos Orman Gölü. Ayrıca burası İstanbul’un biyolojik zenginliğini de keşfedebileceğiniz bir yer. Geniş bir alana sahip olduğu için hafta sonu kalabalığını çok hissetmiyorsunuz

2- ELMALI BARAJ GÖLÜ / İSTANBUL

2- ELMALI BARAJ GÖLÜ / İSTANBUL

Şehirde doğayla baş başa kalacağınız arka bahçelerden biri de Beykoz sınırları içerisindeki Elmalı Baraj Gölü. göl çevresinde ıhlamur, kestane, çınar, meşe gibi çok sayıda ağaç türü var. Göl, tavşan, sincap, keklik ve yaban ördeklerine de ev sahipliği yapıyor.

3- TERKOS GÖLÜ/ İSTANBUL

3- TERKOS GÖLÜ/ İSTANBUL

İstanbul’un Arnavutköy ile Çatalca ilçelerinin ortasında bulunan Terkos Gölü, ‘Durusu Gölü’ olarak da biliniyor. Göl; Kanlı Dere, Belgrad Deresi, Başköy Deresi ve Çiftlikköy Deresi tarafından besleniyor ve oldukça büyük alana sahip. Ayrıca göl, İstanbul’un içme suyu ihtiyacını da karşılıyor.

4- ÖMERLİ BARAJ GÖLÜ / İSTANBUL

4- ÖMERLİ BARAJ GÖLÜ / İSTANBUL

Burası İstanbul Anadolu Yakası’nda Çekmeköy sınırların içinde yer alan, 621 kilometrekarelik havza alanına sahip bir baraj gölü… Ayrıca şehrin en büyük su tedarik merkezlerinden de biri.

5- SAPANCA GÖLÜ / SAKARYA - KOCAELİ

5- SAPANCA GÖLÜ / SAKARYA – KOCAELİ

İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyükşehirlere yakınlığıyla bilinen ve sonbaharda büyüleyici bir güzelliğe bürünen Sapanca Gölü, koronavirüs sürecinin ardından normalleşmeyle birlikte iç turizmin tercih edilen gözdelerinden olmayı sürdürüyor. İçme ve kullanma su kaynağı olarak da kullanılan gölün 39 kilometre kıyı şeridinin 26 kilometresi Sakarya, 13 kilometresi ise Kocaeli sınırları içerisinde yer alıyor.

6- İZNİK GÖLÜ / BURSA

6- İZNİK GÖLÜ / BURSA

Türkiye’nin beşinci büyük gölü olan İznik Gölü, muhteşem panoramik görüntüsü ve gün batımının en güzel görsel şöleninin yaşandığı manzarasıyla ‘tabiat harikası’ tanımlamasını hak eden bir göl… İstanbul’dan yaklaşık iki saatlik yolculukla ulaşacağınız göl, aynı zamanda tarihi eserleri, antik kent ve kültürel kalıntıları, çini sanatı merkezi olması gibi turistik özellikleriyle de görülmesi gereken yerlerden biri…

7- ULUBAT GÖLÜ / BURSA

7- ULUBAT GÖLÜ / BURSA

Tarihi adıyla ‘Apolyont Gölü’ olarak da bilinen Uluabat, hem İstanbul hem de Bursa’ya yakınlığıyla öne çıkıyor. Tektonik kökenli oluşan bir göl olan Uluabat, Yenişehir, Bursa ve Gönen yerleşim yerlerindeki çöküntüler sonucunda oluşmuş. Çok fazla balık çeşidinin de yaşadığı göl, kuşların da yuvası niteliğinde.

8- MANYAS KUŞ GÖLÜ / BALIKESİR

8- MANYAS KUŞ GÖLÜ / BALIKESİR

Manyas, Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan bir tatlı su gölü. Üç metre derinliğinde geniş ve sığ bir göl. Ayrıca Türkiye’nin kuş cenneti olarak adını duyuran ilk sulak alanı. Bu nedenle de kuş göllerinin tanınmasına öncülük etmiş.

9- ÇUBUK GÖLÜ/ BOLU

9- ÇUBUK GÖLÜ/ BOLU

İstanbul ve Ankara’ya üç saat mesafede bulunan Çubuk Gölü, Bolu’nun kentsel sit alanı ilan edilen Göynük ilçesinde yer alıyor. Muhteşem sadeliğinin yanı sıra gölün en dikkat çeken özelliklerinden biri de etrafındaki eskimeye yüz tutmuş yel değirmenleri…

10- GÖLCÜK GÖLÜ / BOLU

10- GÖLCÜK GÖLÜ / BOLU

İstanbul’dan üç, Ankara’dan iki saatlik araba yolculuğuyla ulaşılan Gölcük Gölü, huzur veren atmosferi, kayın, gürgen, çam gibi pek çok ağaç türünü bir arada barındıran yeşil alanları ve yapay göleti ile huzurlu bir hafta sonu için oldukça ideal ve popüler bir adres.

11- ABANT GÖLÜ / BOLU

11- ABANT GÖLÜ / BOLU

Yaklaşık bin 350 metre yükseklikte bulunan Abant Gölü, özellikle sessiz yer arayışında olan metropol sakinlerinin en popüler kaçış noktalarından biri. Milli parkın içindeki yürüyüş alanları, kondisyon ve ekipmana ihtiyaç duymayacağınız, zorluk derecesi açısından kolay bir yürüyüş imkanı sunuyor.

12- SÜLÜKLÜ GÖL / BOLU

12- SÜLÜKLÜ GÖL / BOLU

Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu Köyü sınırları içerisinde yer alan Sülüklü Göl, doğaseverlerin son yıllardaki kaçış noktalarından biri… Sarıçam, karaçam, göknar, kavak, çınar ıhlamur gibi pek çok ağaç türüne ve bitki topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

13- EYMİR GÖLÜ / ANKARA

13- EYMİR GÖLÜ / ANKARA

Şehrin en uzak semtine bile en fazla yarım saatlik mesafede olan Eymir’de hafta sonunuzu geçirmeye ne dersiniz? Eymir Gölü, Ankara için adeta saklı bir cennet! Tertemiz havası, görsel güzelliği, sessiz ve sakin ortamıyla Ankara ve çevresinde yaşayanları misafir etmek için bekliyor. Yaklaşık 12 kilometrelik gölün çevresindeki yol, özellikle yürüyüş yapanlar ve bisiklet kullananlar için en gözde mekânlardan.

14- KARAGÖL / ANKARA

14- KARAGÖL / ANKARA

Çubuk ilçesi sınırları içinde krater bir göl olan Karagöl, aynı zamanda bir tabiat parkı. Başkentlilerin en sevdiği piknik ve mesire alanlarından biri. İşletme ve bakımı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmakta olan sahanın içerisinde otopark ve kır gazinosu da bulunuyor.

15- MOGAN GÖLÜ / ANKARA

15- MOGAN GÖLÜ / ANKARA

Mogan, Gölbaşı’nın sınırları içinde kalan bir set gölü. Mogan Gölü ve Mogan Park olarak adlandırılan alan, Başkentliler için tam bir eğlence alanı olarak dizayn edilmiş.

Gölün etrafını dolaşan ahşap kıyı yolu, koşu ve yürüyüş yolları, piknik alanları, çocuklar için oyun park alanları, engelliler için özel tasarlanmış oyun bölümleri, tenis kortları, mini futbol ve basketbol sahalarıyla Ankaralıların çalışma hayatının getirdiği yorgunluklarını çocuklarıyla birlikte atabilecekleri, sportif her türlü aktiviteyi yapabilecekleri bir mekân özelliği taşıyor.

Ayrıca Mogan Gölü’nün Haymana yolu üzerinde kalan kıyı şeridinde de yaklaşık 4 kilometrelik ahşap sahil yürüyüş bandı, yürümeyi sevenler için ideal bir rota oluşturuyor.

- Reklam -