Ana SayfaYaşamdanEvcil hayvan maması alırken dikkat etmeniz gereken 6 şey

Evcil hayvan maması alırken dikkat etmeniz gereken 6 şey

İnsanlar gibi köpekler, kediler ve diğer hayvanlar da sağlıklı kalmak için belirli besinlere ihtiyaç duyar. Doğru evcil hayvan maması, evcil hayvanınızı besleyerek, uzun ve sağlıklı bir yaşam için hazırlayacaktır. Yanlış evcil hayvan maması, sadık arkadaşınıza zarar verebilir. İşte bu nedenle biz de sizler için başta kedi ve köpekler olmak üzere evcil hayvanlarınız için mama alırken evcil hayvanınızın cinsi, kilosu, yaşı; ne kadar hareketli olduğu, kısırlık durumu vb. özelliklerine bakarak mama seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair kapsamlı bir haber hazırladık.

- Advertisement -

Evinizi, hayatınızı paylaştığınız evcil hayvanınıza mama seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında evcil dostunuzun yaşına, türüne, tüylerine ve kilosuna uygun mama seçimi gelir. Örnek vermek gerekirse, yavru kedilere, yavru kedilere özel mama verilmesi gerekir. Çünkü bu mamalar gelişme dönemindeki kedilerin ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein vb. içerikler konusunda daha zengindir. Yavru bir kedinin yetişkin bir kediye göre ihtiyaçları daha farklıdır. Ayrıca yavru kedilerin fiziksel yapılarına uygun olarak mamalar daha küçük taneli de olabilir. 

Yine bir evcil hayvan maması seçerken mamadaki yağ oranına mutlaka dikkat edilmelidir. Başka kediler olmak üzere bazı köpek türlerinin obezite hastalığına eğilimi vardır. Diğer yandan kısırlaştırılmış kediler ve köpekler de kilo almaya daha meyillidir. Bu nedenle kısırlaştırma öncesi ve sonrasındaki mamaların yağ oranları da farklıdır. Bu nedenle evcil hayvanınıza vereceğiniz mamanın yağ oranına dikkat etmeli; mamanın, evcil hayvanınızın gün içerisindeki enerji ihtiyacını karşılayıp karşılamadığına bakılmalı; kedi mamalarında bu yağ oranının yüzde 15’in çok üzerinde olmamasına dikkat edilmelidir. 

Köpeklerde yağ oranı köpeğin cinsine, kilosuna, evde ne kadar vakit geçirdiğine göre değişir. Dışarıda çok vakit geçiren çok hareketli köpek cinslerinde yağ oranının biraz daha yüksek olmasında bir sakınca yoktur ancak köpeğiniz evde çok vakit geçiriyorsa, düşük yağ oranlı mamalar yemelidir. 

Veteriner İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Akbaş, evcil hayvan maması alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda 6 önemli noktayı Posta.com.tr okuyucuları için anlattı.

1. İÇERİĞİNE DİKKAT EDİN!

1. İÇERİĞİNE DİKKAT EDİN!

İnsanlar gibi köpekler, kediler ve diğer hayvanlar da sağlıklı kalmak için belirli besinlere ihtiyaç duyar. Doğru evcil hayvan maması, evcil hayvanınızı besleyerek, uzun ve sağlıklı bir yaşam için hazırlayacaktır. Yanlış evcil hayvan maması, sadık arkadaşınıza zarar verebilir. 

Evcil hayvan mama markalarında hormon ve antibiyotik içermeyeni aramanın zararı olmaz. Mamanın içeriğinde tane tahıl, mısır, koruyucu maddeler, katkı maddeleri, renklendirici veya tatlandırıcı olmamalıdır.

2. MAMA SADECE PROTEİNDEN İBARET OLMAMALIDIR

2. MAMA SADECE PROTEİNDEN İBARET OLMAMALIDIR

Yüksek oranda işlenmiş bileşenlerin aksine meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi tam gıdaları içeren türe uygun bir evcil hayvan maması arayın.

3. MARKANIN ŞEFFAFLIK POLİTİKASINA DİKKAT EDİN

3. MARKANIN ŞEFFAFLIK POLİTİKASINA DİKKAT EDİN

Evcil hayvanınız için alacağınız mamanın markası da önemli. İçeriklerini nereden temin ettiklerini, ayrıca gıdalarının besin içeriğinin dökümünü ve üçüncü taraf test sonuçlarını halka açık olarak yayınlayan bir marka bulun.

4. İÇERİĞİNİN 3-5 BİLEŞENDEN OLUŞUP OLUŞMADIĞINA DİKKAT EDİN

4. İÇERİĞİNİN 3-5 BİLEŞENDEN OLUŞUP OLUŞMADIĞINA DİKKAT EDİN

Etiketi kontrol edin! Türe uygun bir diyette ilk bileşen olarak kırmızı et veya kümes hayvanları bulunur. İdeal olarak, ilk 3-5 bileşen et veya organlar gibi et yan ürünleri olmalı ve türlere göre tanımlanmalıdır.

5. YAPAY MADDELER İÇERİP İÇERMEDİĞİNE BAKIN!

5. YAPAY MADDELER İÇERİP İÇERMEDİĞİNE BAKIN!

Satın aldığınız ürünün tüm besin bileşenlerine sahip olup olmadığını ve yapay katkı maddeleri içermediğini kontrol edin. Zararlı ve yapay maddeler içeren gıdalar alerjik reaksiyonu tetikleme eğilimindedir.

6. YAŞINA, BOYUNA, KİLOSUNA UYGUN MAMA SEÇİMİ İÇİN VETERİNER KONTROLLERİNİ YAPTIRIN

6. YAŞINA, BOYUNA, KİLOSUNA UYGUN MAMA SEÇİMİ İÇİN VETERİNER KONTROLLERİNİ YAPTIRIN

Evcil hayvanınızı ne tür mamayla besliyor olursanız olun, küçük arkadaşınızın sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlamak için daima bir veterinere danışın. Böylece, evcil hayvanınızın bireysel beslenme ihtiyaçlarını daha doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. 

- Reklam -