Ana SayfaMagazinErmeni lobisinin baskısı sonrası skandal "Atatürk" kararı! Disney'e tepkiler çığ gibi

Ermeni lobisinin baskısı sonrası skandal “Atatürk” kararı! Disney’e tepkiler çığ gibi

- Advertisement -

Disney Plus, Atatürk dizisini yayınlamaktan vazgeçerken, skandalın arkasında Ermeni lobisinin baskısının olduğu iddia edildi. Kararın ardından bir Ermeni haber sayfası, “İptal etme kararının, Ermeni cemaatinden gelen baskı ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) taleplerinden etkilendiği bildirildi.” şeklinde paylaşım yaptı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, kararın utanç verici olduğunu belirterek, “Bu tutum Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine ve milletimize saygısızlıktır.” dedi.

Disney Plus platformu, Atatürk dizisini yayınlamaktan vazgeçti. Skandal kararın Ermeni lobisinin baskıları sonucu alındığı iddia edilirken, bir Ermeni haber sayfası, “İptal etme kararının, Ermeni cemaatinden gelen baskı ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) taleplerinden etkilendiği bildirildi.” şeklinde paylaşım yaptı. Disney Plus‘a sert sözlerle tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, kararın utanç verici olduğunu belirterek, “Bu tutum Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine ve milletimize saygısızlıktır.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz sene Türkiye’de yayın hayatına başlayan Disney Plus platformu, skandal bir karara imza attı. Daha önce 2023 yılı içerisinde Aras Bulut İynemli’nin başrolünde yer aldığı “Atatürk” dizisini yayınlayacağını açıklayan Disney Plus, bu kararından vazgeçti. Geçtiğimiz haftalarda sürpriz bir kararla yerli içeriklerini kaldıran platform, “Atatürk” dizisinin bu kararın dışında olduğunu söylese de öyle olmadı.

Disney Plus, seyircinin merakla beklediği Atatürk dizisini yayınlamama kararı aldı. Dizinin önce Fox Tv ekranlarında ardından sinema salonlarında izleyicisiyle buluşacağı belirtilirken, iptal kararının Ermeni lobisinin baskılarıyla alındığı öne sürüldü.

Twitter’daki bir Ermeni haber sayfası, iptal kararının ardından tepki çeken bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Disney+’ın Atatürk dizisini iptal etme kararı aldığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. 29 Ekim 2023’te yayınlanması planlanan altı bölümlük bir dizi olan yayını duyurmasına ve Emma Wattson’ın kadrosu dahil 8 Milyon Dolar harcadığı bildirilmesine rağmen, platform akıllıca onu yayınlamamayı seçti. Yapımcılığını Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına ithafen Disney Plus’ın üstlendiği dizi, şimdi sinema filmine dönüştürülerek 3 Kasım’da sadece Türk sinemalarında gösterilecek. Dizinin platformdaki yayınını iptal etme kararının, Ermeni cemaatinden gelen baskı ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) taleplerinden etkilendiği bildirildi.” denildi.

Ermeni lobisinin paylaşımı ortalığı ayağa kaldırdı! Disney'e tepkiler çığ gibi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Disney Plus’a sert sözlerle tepki gösterdi. Çelik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Amerika merkezli bir dizi/film platformunun Ermeni lobisinin baskısına boyun eğerek “Atatürk” dizisini yayınlamadan yayından kaldırması utanç vericidir. Söz konusu platformun bu tutumu, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine ve milletimize saygısızlıktır. Daha önce çeşitli vesilelerle ifade ettiğimiz gibi ABD’deki bu sözde soykırım şebekesi, tarihi olayları yalan siyasetine alet etmektedir. Bu lobinin yegane amacı, defalarca görüldüğü üzere Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de mani olmaktır. Bu şebekelerin faaliyetleri, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti karşısında hiç hükmündedir. Bu şebekelere boyun eğenler utansın…”

Ermeni lobisinin paylaşımı ortalığı ayağa kaldırdı! Disney'e tepkiler çığ gibi

Ermeni lobisinin paylaşımı ortalığı ayağa kaldırdı! Disney'e tepkiler çığ gibi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin “Atatürk” isimli dizinin yayından kaldırılmasının ardından Disney+ platformu için inceleme başlatılmasına karar verildiğini açıkladı.RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, “Disney+ isimli dijital medya hizmet sağlayıcının yerli içerik olan ‘Atatürk’ dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığına dair kamuoyuna yansıyan bilgilerden hareketle kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verilmiştir. Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk en önemli toplumsal değerimizdir. Basına yansıyan Ermeni lobisi müdahalesi iddiaları titizlikle araştırılmaktadır. Kamuoyuna saygılarımla duyuruyorum” ifadelerine yer verdi.

Dijital platformu tepkiler dinmezken akşam saatlerinde Twitter’da “Disneyiptalet” etiketi gündemin ilk sırasından düşmedi. Öte yandan “Atatürk” ve “Ermeni” etiketleri de on binlerce kez kullanıldı.

Ermeni lobisinin baskısı sonrası skandal 'Atatürk' kararı! Disney'e tepkiler çığ gibi

Öte yandan Gazeteci Candaş Tolga Işık, konuya bizzat Bakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın bizzat müdahil olduğunu iddia etti. Işık, “Atatürk dizisiyle ilgili Ermeni Diasporası’nın her zamanki dezenformasyonlarından biri dönüyor. Yalan diasporası kendine yontmaya çalışıyor ama Disney’in kararında etkileri sıfır! Hakan Fidan veİbrahim Kalın sürece bizzat müdahil oldu. Yarın Disney bir açıklama yapacak” dedi.

Haberler.com / Turan Yiğittekin – Dünya

- Reklam -