Ana SayfaKadınErkekler de bu ameliyatı önemsiyor

Erkekler de bu ameliyatı önemsiyor

Burun ameliyatı, Türkiye ve tüm dünya ülkelerinde en yaygın uygulanan estetik operasyonların başında geliyor. Bu ameliyatı daha çok kadınlar talep ediyor gibi düşünülse de son yıllarda burun ameliyatı, erkek hastalar tarafından da ciddi oranda ilgi görüyor.

- Advertisement -

Burun ameliyatı, Türkiye ve tüm dünya ülkelerinde en yaygın uygulanan estetik operasyonların başında geliyor. Bu ameliyatı daha çok kadınlar talep ediyor gibi düşünülse de son yıllarda burun ameliyatı, erkek hastalar tarafından da ciddi oranda ilgi görüyor. KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, deneyimlerinden yola çıkarak konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

ERKEKLERDE İŞLEVSEL SORUNLAR ÖN PLANDA

ERKEKLERDE İŞLEVSEL SORUNLAR ÖN PLANDA

Estetik ameliyatlarını hem erkek hem de kadınlara yaygın olarak uyguluyoruz. Erkekler tarafından da en çok talep edilen estetik işlemlerin başında burun estetiği geliyor. Bulunduğumuz dönemde, cinsiyet oranına baktığımızda. Erkek ve kadın hasta sayımız neredeyse eşit.

Erkek hastalarımız; nefes alma, horlama, verimsiz uyku, kronik yorgunluk gibi işlevsel problemleri kadınlara kıyasla daha yaygın yaşıyorlar diyebilirim. Bu sağlık sorunlarını yaşamayan, sadece burun şeklinden rahatsızlık duydukları için estetik amaçlı estetik operasyonlara başvuran epey hastamız var.

ERKEKLER SONUÇLARDAN ÇEKİNİYOR

ERKEKLER SONUÇLARDAN ÇEKİNİYOR

Erkek hastalarda gerçekleştirdiğimiz burun estetiği ameliyatlarında uyguladığımız burun planı, yüz hatlarına ve maskülen yapıya daha uygun bir burun yapısına yönelik oluyor.

 Erkek hastalarımızın ameliyat öncesi en fazla endişe duydukları nokta, operasyon sonucunda burunlarının, kalkık, küçük, kadınsı bir burun şekline dönüşme olasılığı oluyor. Ancak erkek hastaların her birinde, kişiye özel planladığımız burun ameliyatlarında, yüzün tamamını minimum 2 kez detaylıca analiz ediyoruz.

 Çene ve yüz hatlarına uygun, doğal ve daha erkeksi hatlara sahip bir burnu elde etmeye yönelik çalışıyoruz. Öyle ki, dışarıdan bakıldığında estetik ameliyatı oldukları anlaşılmayacak kadar doğal, erkeksi ve tabii ki daha rahat nefes alabilen sonuçlara ulaşmayı hedefliyoruz.

ERKEK VE KADINLARDA YOL HARİTASI FARKLI

ERKEK VE KADINLARDA YOL HARİTASI FARKLI

Ameliyata hazırlık sürecinde, ameliyatta izlenecek yol haritası kişiye özgü planlanıyor. Operasyona alınacak kişinin yüz hatları, göz ve burun çevresinin oranı, kulak ve çene arasındaki mesafe gibi özel faktörler dikkate alınıyor.

Genel konuşmak gerekirse, kadın ve erkeğin yüz yapısı, cinsiyet gerekliliğinden birbirinden farklıdır. Bu nedenle planlama aşamasında, kadın ve erkek hastalara birbirlerinden farklı değerlendirmeler yapılır.

ERKEKLERİN BURUN UCU 90-95 DERECE OLMALI

ERKEKLERİN BURUN UCU 90-95 DERECE OLMALI

Erkek hastalara, özellikle talep etmedikleri şartlarda, kalkık ve küçük burun yapılmasını doğru bulmuyoruz. Çünkü bu tarz bir burun görünümü, ortaya daha feminen bir tablo çıkarıyor. Yani erkek yüzünün yapısı gereği, ucu kıvrık, çok kalkık ya da çok kavisli burunların hedeflenmesi, ilk adımdan itibaren söz konusu olmuyor.

Erkek hastalar için en ideal burun yapısının ve burun ucu kalkıklık derecesinin, “90-95” derece olmasını uygun buluyoruz. Erkek burun ameliyatı, kadınlara uygulanan işlemlerden daha hassastır.

Zaten hastaların neredeyse hepsi, cerrahlarıyla görüşme yaptıkları ilk andan itibaren, kafalarındaki burun şeklini ve isteklerini detaylıca aktarıyorlar. Hastaların isteği ve cerrahın analiz sonucunda yüz yapısına uygun olan önerileri, ortaya istenilen sonucun çıkmasını çok büyük oranda sağlıyor.

CERRAH VİZYONUNA DİKKAT EDİLMELİ.

CERRAH VİZYONUNA DİKKAT EDİLMELİ.

Her ameliyatta olduğu gibi, burun ameliyatlarında da cerrahın deneyimi ve vizyonu çok büyük önem taşıyor. Tıpkı kadın hastalar gibi erkek hastalar da ameliyat sonrası doktorlarının yanından memnun bir şekilde ayrılmak istiyorlarsa, rinoplasti ameliyatını uygulayacak uzmanı mutlaka özenli şekilde seçmeliler.

Çok iyi araştırma yapmalı, doktorun daha önce yaptığı ameliyatların sonuçlarını detaylı bir şekilde incelemeliler. Görüşmeler sırasında, kafalarında soru işareti yaratan tüm konuları doktorlarına aktarmalı, tatmin olacakları yanıtları almalılar. Aksi takdirde ne yazık ki hem mutsuz hem de ilerleyen zamanda revizyona ihtiyaç duyan, hasta grubuna dahil olmaları söz konusu olabilir.

- Reklam -