Ana SayfaMagazinEndonezya'da domuz eti yemeden önce besmele çeken fenomen 2 yıl hapis cezasına...

Endonezya’da domuz eti yemeden önce besmele çeken fenomen 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı

- Advertisement -

Endonezyalı TikTok fenomeni Lina Lutfiawati, domuz eti yemeden önce besmele çektiği video nedeniyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Lina, aynı zamanda 16 bin 245 ABD doları para cezasına çarptırıldı. Bu ceza ödenmezse TikTok fenomeninin hapis cezası üç ay uzatılacak.

Endonezya’da 33 yaşındaki TikTok fenomeni Lina Lutfiawati, Tiktok hesabından paylaştığı videoda domuz eti yemeden önce besmele çekti. Hakkında dini değerlere hakaret ve nefret körükleme suçlarından dolayı dava açılan Lina, mahkeme tarafından 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezasının yanı sıra 16 bin 245 ABD doları para cezası verilen Lina, bu parayı zamanında ödemezse hapis cezası üç ay uzayacak.

Lina Mayıs ayında, domuz derisi yemeden önce “Bismillah”dediği bir video yayınladı. O sırada Endonezya’nın geri kalanının aksine Hindu nüfusunun çoğunlukta olduğu turistik bir bölge olan Bali’de tatilde bulunuyordu. Lutfiawati, domuz etini merak ettiği için denediğini söyledi.

Endonezya'da domuz eti yemeden önce besmele çeken fenomen 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Milyonlarca izlenmeye ulaşan video ağır eleştiri aldı. Şikayet üzerine Lina hakkında “nefret dolu bilgiyi yaymak ve etnik köken, din ve ırk üzerinde düşmanlık oluşturmak” suçlarından soruşturma açıldı. Başta Müslüman dini kuruluşu olan Ulema Konseyi olmak üzere ülkedeki mufazakarlar Lina’ya sert tepki gösterdi. Fenomen isim 2 yıl hapse çarptırıldı. Mahkeme Lina’ya 16 bin 245 ABD doları para cezası da verdi. Lina, bu parayı zamanında ödemezse hapis cezası 3 ay uzayacak.

Endonezya'da domuz eti yemeden önce besmele çeken fenomen 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Müslüman olan Lina, Hint Bollywood filmlerine olan sevgisi nedeniyle Hint adını benimseyen Lina Lutfiawati ismini aldı. 2 milyonun üzerinde TikTok takipçisi bulunan fenomen Hindistan’da da bir işletmeye sahip.

Endonezya'da domuz eti yemeden önce besmele çeken fenomen 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Kaynak: Haberler.com / Dünya

- Reklam -