Ana SayfaSağlıkDaha ince bir bel için 4 adım!

Daha ince bir bel için 4 adım!

Bel ve göbek çevrenizle ilgili endişeleriniz varsa, ince bel düz karın diyeti gibi şeyleri denemek isteyebilirsiniz. Ne yazık ki, kilo kaybı tam olarak bu şekilde çalışmıyor. İşte daha ince bir bel için 4 gerçek adım…

- Advertisement -

Birçok diyetin iddiasına rağmen, belirli yiyecekleri yiyerek kilo vereceğiniz yeri seçip seçemezsiniz. Uzmanlar, yağ kaybettiğinizde, belirli bir bölgeden değil, vücudunuzun her yerinden kaybettiğinizin altını çiziyor ancak yedikleriniz, daha ince bir bel ve genel olarak daha küçük bir beden için çabalarınızı destekleyebilir.

Vücudunuzun nerede yağ biriktirdiği, genetiğiniz ve hormonlarınız dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. 

Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayınlanan Şubat 2017 meta-analizine ve eleştirel incelemesine göre, diyet ve egzersizle hem deri altı hem de viseral yağ kaybedebilirsiniz, ancak vücudunuz viseral yağdan daha fazla miktarda deri altı yağ kaybedebilir yani belinizi inceltmek vücudunuzun diğer bölgelerine göre daha zor olabilir.

Karnınız iki tür yağa ev sahipliği yapar, deri altı yağı ve visseral yağ. 

 • Deri altı yağ, cildinizin altında bulunan ve sıkıştırabileceğiniz yumuşacık yağdır. Bu tip yağ aynı zamanda kalçalarınızda, uyluklarınızda, kollarınızda ve vücudunuzun yağ biriktiren diğer kısımlarında da bulunur.
 • Asıl mücadele kaynağımız olan viseral yağ, yalnızca karaciğer, pankreas ve bağırsaklar da dahil olmak üzere hayati organlarınızın çoğunu çevreleyen karın bölgenizin derin boşluğunda bulunur. 

Deri altı yağları gibi visseral yağları hissedemezsiniz, ancak kilo aldığınızda görünür hale gelebilir ve daha ince figürünüzü daha çok elma şekline dönüştürebilir.

Vücudunuzun herhangi bir yerindeki ekstra yağ sağlığınız için iyi olmasa da viseral yağ özellikle zararlıdır. 

Harvard Health’e göre, visseral yağ, kalbiniz için kötü olan bağışıklık sistemi kimyasallarını dışarı pompalar . Ayrıca hormon dengesini ve işlevini değiştirir ve insülin direnci ve Tip 2 diyabet gelişiminde rol oynayabilir.

Belinizi inceltmek için etkili bir çözüm arıyorsanız, bu 4 basit adımı takip edin…

BELİNİZİ İNCELTMEK İÇİN KALORİLERİ AZALTIN

BELİNİZİ İNCELTMEK İÇİN KALORİLERİ AZALTIN

İnce bel diyet planınız, karın bölgenizi düzeltmeye yardımcı olan yiyeceklerin kombinasyonu olduğuna ikna olmuş olabilir, ancak gerçekten kalorileri kesmenize yardımcı olarak işe yarıyor. Bu, arkadaşınızın 20 kilo vermesine yardımcı olan moda diyeti veya kayıtlı bir diyetisyen tarafından oluşturulan sağlıklı, dengeli bir kilo verme planı olsun, tüm kilo verme planları için geçerlidir

 • Daha ince bir vücut elde etmek için daha az yiyerek, daha fazla hareket ederek veya her ikisini birden yaparak negatif bir kalori dengesi oluşturmanız gerekir. Genellikle 1 kilo yağın 7000 kalori içerdiğine inanılır.
 • 7000 kalori açığı oluşturduğunuzda 1 kilo yağ kaybedersiniz. Haftada 1 kilo yağdan kaybetmek için günlük beslenmenizi 1000 kalori kısmanız yeterli olacaktır
 • Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’ne göre , bu açığı yaratmanın en iyi yolu diyet ve egzersiz arasındaki farkı bölmek. 
 • Bu, günlük alımınızı 500 kalori azaltmanız ve 500 kalori yakmak için aktivitenizi artırmanız anlamına gelir..
İNCE BEL BESLENME PLANI UYGULAYIN

İNCE BEL BESLENME PLANI UYGULAYIN

Bel ölçünüzü küçültmek söz konusu olduğunda kaloriler önemli olsa da, yediğiniz yiyecek türleri de önemlidir.

İnce bel diyet planınız daha çok meyve, sebze ve kepekli tahıllar içeren bitki bazlı bir diyet olmalıdır. Yağsız protein kaynakları, az yağlı süt ürünleri ve orta miktarda sağlıklı yağlar diyet planınızı tamamlamalıdır.

İnce bel diyetinizi aşağıdaki gibi yiyeceklerle doldurun:

 • Meyveler: greyfurt, elma, ayva, armut, hurma, çilek, muz,
 • Sebzeler: yapraklı yeşillikler, tatlı patates, brokoli, havuç
 • Tam tahıllar: tam buğday ekmeği, kinoa, yulaf, esmer pirinç
 • Yağsız protein: kümes hayvanları, balık, yağsız kırmızı et, baklagiller
 • Az yağlı süt ürünleri: az yağlı veya yağsız süt veya yoğurt
 • Sağlıklı yağlar: zeytinyağı, fındık, tohumlar, avokado
 • İçecekler: tilya çayı, yeşil çay, kekik çayı, biberiye çayı
 • Baharatlar: acı biber, zencefil, biberiye, karabiber, kekik

Daha iyi sağlık ve daha ince bir bel için, basit karbonhidratları azaltmanız ve sağlıklı pişirme yöntemlerine geçmeniz gerekir.

EGZERSİZ OLMAZSA OLMAZ!

EGZERSİZ OLMAZSA OLMAZ!

Egzersiz, kilo verme denkleminizin çok önemli bir parçasıdır.

Harvard Health’e göre göbek yağını kaybetmek söz konusu olduğunda egzersizin özellikle önemli olduğunu söylüyor ve belinizi inceltmek ve sağlığınızı iyileştirmek için haftanın çoğu günü 30 ila 60 dakikalık orta yoğunlukta aerobik egzersizi yapmanız gerektiğini belirtiyor.

İnce bel diyet planınızı tamamlamak için tüm büyük kas gruplarınızı (bacaklar, kalçalar, karın, sırt, omuzlar ve kollar) haftada en az iki kez çalıştırın.

Belinizi inceltmek için bölgesel egzersizler yerine sizi terletecek kardio hareketleri tercih edin. Bel inceltmek için en iyi egzersizler…

 • Tempolu yürüyüş
 • İp atlama
 • Hololop çevirme
 • Spinning

KORSE TAKARAK ŞEKİLLENDİRİN

KORSE TAKARAK ŞEKİLLENDİRİN

Korseler, belinizi inceltmek için değil ince göstermek için tasarlanmış olsa da, düzenli olarak vücudunuza uygun bir korse giyerek belinizi şekillendirebilirsiniz.  

Özellikle uzun süreli bir fitness veya kilo verme rutini ile eşleştirirseniz, bel eğitimi ile kesinlikle bel inceltme hedeflerinize doğru çalışabilirsiniz.

Bu oldukça yavaş işleyen bir süreçtir ve günde en az 1-2 saat vücudunuz için ideal bir korse takmanız gerekebilir ancak midenizin küçülmesine yardımcı olur ve belinizi şekillendirerek daha ince görünmesini destekler.

Daha ayrıntılı bilgi için Göbek eritme ipuçları ilginizi çekebilir.

- Reklam -