Ana SayfaAnne ÇocukÇocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler ve çocuk odası trendleri

Çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler ve çocuk odası trendleri

Ailelerin neşesi çocukların kendilerine ait huzurlu bir alanının olması, onların yaratıcılıklarını, hayal dünyalarını geliştirmeye yararken, aynı zamanda yaşlarına göre konsantrasyonlarını ve ruh hallerini de etkiliyor. Biz de buradan yol çıkarak, İç Mimar Nursema Öztürk ile çocuk odası trendlerini ve çocuklara iyi gelecek renkleri konuştuk. Aynı zamanda çocuk odası dekore ederken ne tür çözümlerden faydalanabileceğimize dair bilgi aldık. | Hazırlayan: Selen Serdaroğlu

- Advertisement -

Enerjik, durdurulamaz, canlı ve sürekli hareket halinde! Evet, sizin çocuğunuzdan bahsediyoruz. Peki onun bu cıvıl cıvıl hayat enerjisini desteklemek, onun çok daha huzurlu olacağı ve konforlarını destekleyecek bir oda tasarlamak mümkün mü?

Pedagog Zeynep Şimşek, bir çocuk odası tasarlarken, onların meraklarını engellememek gerektiğini belirtiyor. Buna göre çevresini keşfetmek isteyen çocuğun merak duygusunu desteklerken, güvenli bir oda tasarlamanın önemi de büyük.

Bir diğer konu ise, çocuğun aktivite alanlarının belirgin hale getirmek gerekliliği. Çocuğun oyun oynayacağı, ödev yapacağı veya yeni şeyler öğreneceği alanların olması, bu özel alanların belirginleştirilmesi gerekiyor. Pedagog Zeynep Şimşek, iyi organize olmuş bir oda sayesinde çocuğun daha düzenli olmaya teşvik edildiğini belirtiyor. Çocuklar, odasında oynuyor, öğreniyor ve uyuyor. Bu nedenle tüm bu aktivite alanlarının birbirinden ayrılması gerekiyor.

Biz de buradan yola çıkarak İç Mimar Nursema Öztürk, çocuk odalarını tasarlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuştuk.

Çocuk odası trendlerinde hangi renkler öne çıkıyor?

Çocuk odası trendlerinde hangi renkler öne çıkıyor?

Çocuklar; canlı, enerjik ve durdurulamaz bir hareket içindeler. Sürekli aksiyon almak isterler, koştururlar, bir şeyleri alır dağıtırlar, yapar- bozarlar. Çocuk odalarında her şeyden önce tabi ki renk çok önemlidir, onların en çok ilgisini canlı renkler çeker, insan doğduğu andan itibaren renklerin en yoğun frekansta olanlarını algılar bunlar da ana renklerdir. Zaman içinde çocuklar, ara tonlar ve tonlamalar arasındaki nüansları ayırt etmeye başlarlar. Bu sebeple çocuk odaları, evin diğer odalarına göre renk seçiminde en hassas ve dikkat edilmesi gereken alanlardır. 

Çocuğun oyun oynadığı ve ders çalıştığı bu alanlarda hem onu mutlu edecek hem de dikkatini dağıtmayacak renkler seçmek önemlidir. 

Çocuk odasında renk seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuk odasında renk seçimi nasıl olmalıdır?

Çok renkli tasarlanan mekanlarda çocuğun zaten dinamik bir yapısı varsa, daha fazla uyaran renklerle dolu bir odaya sahip olursa, konsantrasyon sorunları ve huzursuzluk yaşar. Bunun için soft tonlar, pudra ve gri tonların dinginlik veren bir etkisinden yararlanmak iyi olur. 

Son dönemde özellikle naturel soft ahşap renkleri ile nordik tasarım ve malzemelerin öne çıktığını görüyoruz. Çok az altın tonları, açık pembeler, açık yeşil ve sarı tonları da sıklıkla tercih edilen renkler arasında yer alıyor. 

Bir de odaların vazgeçilmezi mavi ve krem tonları da huzur ve sakinlik veren renklerdendir. 

Açık mor ve lila tonları da çocuklar için mutluluk veren ve yaratıcılığını destekleyen renkler arasında. 

Sarı tonlarını ise natürel ahşap mobilyalarla kullanmak daha şık ve hoş ambiyans oluşturabilir. Dinginlik yaratmak en önemli konudur. 

Çocuklar için yatak ve gardrop tercihi nasıl olmalı?

Çocuklar için yatak ve gardrop tercihi nasıl olmalı?

Çocuklar çok hızlı büyüdükleri için onların gelişimlerine uygun ve her dönem kullanılabilecek tasarımlar tercih edilmelidir. Yani zamansız tasarımlar gibi… Bu nasıl olur derseniz, parçalanıp küçülen, farklı modülleri ile bir araya getirilme suretiyle yeni bir fonksiyon ve yaratım ile sürekli güncelleyebileceğiniz tasarım özelliğinde olması harika olur. Açık tonlarda ve birbiri ile uyum sağlayabilecek hem renk hem de form olarak dikkatli seçim önemlidir. 

Dolap iç düzenlemesi hareketi raflar ile sağlanabilir ve sabit olan her şeyden kaçınılması, bir ürünün daha uzun yıllar kullanışlı olmasını sağlar. 

Yatağın yere yakın olması kullanım olarak rahatlık sağlar, eğer oda küçük ise duvara yaslanan ve kütüphane olabilen yer alanı açabilen tasarımlarda düşünülebilir. Bu tip mobilyalar, oyun çağında olan çocuklar için bir anda boş alan yaratacağı için ayrı bir fonksiyon ile daha kullanışlı hale getirilebilir. 

Çocuğunuzun odasında eşyaların sabitlendiğine dikkat edin!

Çocuğunuzun odasında eşyaların sabitlendiğine dikkat edin!

Ayrıca deprem bölgesinde yaşadığımızı unutmadan, doğru monte edilmiş olması ve ağır mobilyaların duvara sabitlenmesi gerekir. Oda içinde priz kapaklarının takılması, çekmece ve dolaplarda çocuk kilitlerin bulunması da güvenlik için önemlidir.

Mobilya tasarımlarında, örneğin, şifonyer, kütüphane, masa, yatak vb. gibi parçalar birebirlerine kitlenen, birbirleri ile üst üste, alt alta, içi içe geçerek, fonksiyonel olarak kullanılabilecek parçalardan oluşursa, -ayrıca parçalara ayrılabilen ve monte edilen ürünlerden olursa- hem mekâna hareket ve taşınabilir hareketlilik katar hem de dar mekanlarda kullanım kolaylığı sağladığı gibi yaratıcılık ile mekana enerji verir .

Canlı ve sıcak renkler de duvarın bir bölümünde oyun alanlara uygun olarak değerlendirilebilir.

Çocuk odasında aydınlatma nasıl olmalıdır?

Çocuk odasında aydınlatma nasıl olmalıdır?

Işık renginin bebeğin, çocuğun direkt gözüne gelmeyen, genelde endirekt aydınlatmalarla çözmek ve atmatür rengini gün ışığı olarak, ekonomik ampül türlerinden seçmek yerinde olacaktır.

Işık değeri çok yüksek olmadan, loş ışık tercih edilmelidir.

Tüm mekanları olduğundan daha şık, kaliteli, motivasyonu yüksek bir mekan haline dönüştürmek için ise soft gün ışığı tipleri seçmek çok yerinde olacaktır.

Çocuk odalarında 2021-2022 trendleri neler?

Çocuk odalarında 2021-2022 trendleri neler?

Çocuk odası trendlerinde ve soyut geometrik çizgilerden oluşan desenler görüyoruz. Zaman zaman el işi makrome ve örgü detaylarının da çocuk odalarında hoşluk kattığını söyleyebilirim.

Doğa her zaman bizim baş tacımız ve doğayı ve onun güzel enerjisini mekanın içine çocuklarla bir araya getirmeye çalışmakta güzel deneyimler sunuyor. Bunlar duvar kağıtları ile açık pastel tonlarla birleştirilerek, yapraklar , hayvan desenleri gibi mini bir soft orman havası yaratılabilir ve natürel ahşap tonları ile bütünlük sağlanabilir.

Uzay teması da bu yıl öne çıkan dekorasyon trendleri arasında yer alıyor. Işıklar, gezegenler, güneş ve ay sembolleri, tavan ve aydınlatmalarda kullanılabilir. Çocuğun cinsiyetine ve onların beğenilerine uygun temalar seçilebilir.

2021 yılı çocuk odaların huzurun ve dinginliğin öne çıktığı bir yıl. Doğal ve ahşap ürünler, doğal formlarda üretilen ürünleri, oyuncaklar, sıcak ve sevimli hayvanlar ile mekan bütünlüğü sağlanabilir. 

Ahşap oyun blokları aksesuar ve oyun amaçlı olarak kullanılmasını tavsiye ederim. 

Çocuk odalarında ahşap mobilya ve oyuncaklar nasıl değerlendirilmeli?

Çocuk odalarında ahşap mobilya ve oyuncaklar nasıl değerlendirilmeli?

Ahşap bizim dünyamızın en doğal ve en güzel malzemesi… Ahşaba dokunmak, onunla temas etmek, insanı sakinleştirdiği gibi daha sıcak duygularda olmasını sağlar. Bu sebeple ahşap malzeme ile çocuklara yaratıcı oyun alanları açmak çocuğun zihinsel gelişimleri için çok önemlidir.

Oyun olarak mutlaka ahşap oyun blokları ve oyuncaklar seçilmeli, plastikten uzak durmak, hem dünyamız hem de çocuklarımızın sağlığı açısında çok yerinde olur.

Ayrıca ahşap bloklar, çocukların çözüm üretme kabiliyetini geliştirerek sınırsız şekiller yaratmalarına olanak sağlayabilir, ahşap mobilyalar ile yaratıcılıklarını artıracak alanlar oluşturabilirsiniz.

- Reklam -