Ana SayfaKadınCilt problemlerinizin nedeni bağırsaklarınız olabilir

Cilt problemlerinizin nedeni bağırsaklarınız olabilir

- Advertisement -

Bağırsak sağlığının bozuk olması, sivilce ve cansız bir ciltle ilişkilendiriliyor. Uzmanlara göre cildinizin sorunlu olmasının altında yatan kötü bağırsak sağlığının 4 göstergesi var. Bu göstergeler arasında kullandığınız cilt bakım ürünlerinin işlevini gösterememesi de var.

Krem ve serumlar kullanıyor, ancak bir türlü cansız cildinizi düzeltemiyorsanız, uzmanlara göre bunun nedeni zayıf bağırsak sağlığınız olabilir.

DailyMail’e konuşan ABD merkezli bir The Beauty Chef uzmanlarına göre, zaman zaman şiddetlenen cilt problemleriniz bağırsak sağlığınızla alakalı ve dikkate alınması gereken bir durum.

Bağırsaklarımız, mantar, bakteri ve maya da dahil olmak üzere trilyonlarca mikrop barındırır. Bu mikropların sayısındaki dengesizlik, cilt problemleri yaşamamıza neden olur.

Peki cilt problemlerimizin bağırsak kaynaklı olduğunu nasıl anlayacağız? Uzmanlara göre bunu anlamanın 4 yolu var…

KREM VE SERUMLAR İŞE YARAMIYORSA

KREM VE SERUMLAR İŞE YARAMIYORSA

Cilt problemlerinizden kurtulmak için kullandığınız topikal ürünler bir türlü işe yaramıyorsa, bunun altında yatan sebep cilt sağlığınızdan daha fazlası olabilir. Böyle durumlarda bağırsak sağlığınızı dikkate almalı ve şişkinlik ya da dışkınızda değişiklikler olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Son zamanlardaki sindirim sorunlarınızı da dikkate alın. Ayrıca yediğiniz gıdalara karşı hassasiyetiniz arttıysa bunu da not edin.

İLTİHAP

İLTİHAP

İltihaplanma, geçirgen bağırsak sendromu ve alerjiler nedeniyle kendini gösterir. Bağırsak sağlığınız bozuk olduğu zaman bağışıklığınız da zayıflar ki bu da iltihaplanmaya neden olur.

Bu gibi sorunlardan şüpheleniyorsanız uzman bir hekime görünmenizde fayda var.

SAÇ VE TIRNAKLARDA ZAYIFLIK

SAÇ VE TIRNAKLARDA ZAYIFLIK

İnce bağırsağınızda sorun varsa, saçlarınız ve tırnaklarınız da sağlıksızlaşır. İnce bağırsaktaki sorunlar, besinlerin uygun şekilde emilememesine yol açar. Bu da vücudunuzun besin kaynaklarının az olması anlamına gelir.

Sonuç olarak tırnaklarınız daha zayıf ve kırılgan hale gelir, saçlarınız da daha donuklaşır.

KARACİĞER KİMYASALLARI

KARACİĞER KİMYASALLARI

Karaciğerimiz, bağırsaklara işlenmiş kimyasallar gönderir ve bağırsaklar da bu kimyasalları dışarı atar. Ancak bağırsaklarınız düzgün çalışmıyorsa bu kimyasallar vücutta kalabilir ve cildin hemen altındaki sistemlerde toksin olarak tutulur.

Toksinlerin cilde tutunması, donukluk ve sivilcelere neden olur.

BAĞIRSAK SAĞLIĞIMIZI NASIL KORURUZ?

BAĞIRSAK SAĞLIĞIMIZI NASIL KORURUZ?

Peki bağırsak sağlığımızı nasıl koruyacağız?

Sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle bağırsak sağlığını artırmak mümkün. Şeker, alkol ve işlenmiş gıdalar gibi zararlı yiyecekleri sınırlamak yardımcı olabilir.

Bitki bazlı gıdalar ve sağlıklı yağlar da bağırsaktaki bakterilerin dengelenmesini sağlayabilir.

Bağırsak sağlığınızdan şüpheleniyorsanız, bir uzmandan yardım almayı asla ihmal etmeyin.

- Reklam -