Ana SayfaYaşamdanCafe ve restoranların ısıtma giderlerini düşürecek öneriler

Cafe ve restoranların ısıtma giderlerini düşürecek öneriler

Son günlerde artan enerji maliyetleri, cafe ve restoran işletmecileri için ağır bir yük oluşturmaya başladı. Peki cafe ve restoranların enerji giderlerinde önemli bir paya sahip olan ısıtma sistemlerinden tasarruf etmek için neler yapılabilir? İşte cafe ve restoranları daha az maliyetli bir şekilde ısıtmanın ipuçları… Doğru sistem seçimi ile ısınma maliyetlerini %40 oranında azaltmak mümkün.

- Advertisement -

Enerji maliyetlerinin yükseldiği şu günlerde, kabaran elektrik ve doğalgaz faturaları ile sık sık gündeme gelen cafe ve restoran işletmecileri, tasarruflu ısıtma çözümleri arayışına girdi. Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü tasarruflu ısıtmanın ipuçlarını paylaştı. Siz de bu yöntemleri uygulayarak, işletmenizin kabaran elektrik ve doğalgaz faturalarını düşürebilir ve aynı zamanda müşterilerinize konforlu ortamlar sunabilirsiniz. 

DOĞRU SİSTEM SEÇİMİ, İYİ KEŞİF VE PROJELENDİRME HİZMETİ İLE BAŞLAR

DOĞRU SİSTEM SEÇİMİ, İYİ KEŞİF VE PROJELENDİRME HİZMETİ İLE BAŞLAR

“Son günlerde artan elektrik ve doğalgaz faturaları, cafe ve restoran işletmecileri için ciddi bir problem haline geldi. Ancak cafe ve restoranların enerji giderlerinde önemli bir paya sahip olan ısıtma sistemlerinde, doğru seçim yaparak, yüzde 40’lara varan oranlarda enerji tasarrufu sağlamak mümkün” diyen Osman Ünlü sözlerine şöyle devam etti: 

Cafe ve restoran işletmecileri, doğru ısıtma sistemi seçimi yaparken öncelikle mühendislik altyapısı güçlü olan, ücretsiz keşif ve projelendirme hizmeti sunan firmaları tercih etmeliler. Çünkü doğru sistem seçimi, keşif ve projelendirme hizmeti ile başlar.

CAFE VE RESTORANLARIN AÇIK VE KAPALI ALANLARI AYRI DEĞERLENDİRİLMELİ

CAFE VE RESTORANLARIN AÇIK VE KAPALI ALANLARI AYRI DEĞERLENDİRİLMELİ

Keşif yapılırken de öncelikli kriter mekânın mimarisi olmalı. Cafe ve restoranların açık ve kapalı alanları ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Bu kapsamda kapalı alanlar için öncelikli tercih “sıcak hava üreticisi” olmalı; çünkü sıcak hava üreticileri, doğrudan havayı ısıttığı için uygulama yapılan mekânın her yerinde aynı sıcaklığı hissetmek ve çok daha konforlu bir ortam sağlamak mümkün oluyor. 

Açık alanlarda ki değerlendirme kriterleri ise mekânın yapısı yani yüksekliği, masa yerleşim planı, mahalin rüzgâr durumu, mekânın üstünde açılıp kapanan tente ya da sabit bir tavan olması veya olmaması gibi detaylar olmalı. Açık alanlarda da borulu radyant sistemler, seramik plakalı radyant sistemler veya yüksek yoğunluklu elektrikli infrared ürünler tercih edilmelidir.

MUKAVEMETİ YÜKSEK ÜRÜNLER SEÇİLMELİ

MUKAVEMETİ YÜKSEK ÜRÜNLER SEÇİLMELİ

Sistem tercihi yaparken; dış ortam şartlarından etkilenmeden uzun yıllar yüksek performans ile çalışabilecek, mukavemeti yüksek ürünler tercih edilmeli. İşte cafe ve restoranlarda kullanılacak ısıtma teknolojilerinin sahip olması gereken donanımsal özellikler…

SÜRDÜRÜLEBİLİR TASARRUF VE KONFOR

Kış soğuklarında dış ortamda uzun süreli kullanılacak ısıtıcının dış kasasının mukavemetinin yüksek olması gerekiyor. Örneğin seramik plakalı ısıtıcıların dış kasası 600 derece sıcaklığa, cihazların ön yüzeyindeki ızgaralar ve ısı kalkanları ise 1000 derece sıcaklığa dayanıklı, paslanmayan ve dökülmeyen seramik ile kaplı olmalı. Piyasadaki en yüksek yanma ve ışınım verimine sahip olan plakaların önüne takılan paslanmaz çelik ızgaralar sayesinde cihaz veriminde yüzde 20 artış sağlayabilirsiniz.

Seramik plakalı ısıtıcı tercih edilirken reflektör de önemli bir kriter. Çünkü reflektör, cihazlardan yayılan enerjinin havaya değil, mekândaki müşterilere doğru yönlendirilmesini sağlayarak hem konfor hem de enerji tasarrufu sağlar.

İYİ ÜRÜN SEÇMENİN AVANTAJLARI

  • Seramik plakalı ısıtıcılarda seramik plakaların önüne yerleştirilen ve saydam seramikten üretilen camlar da karşıdan gelen rüzgâr akımlarını yüzde 100 kesiyor. Isındıkça saydamlığı artan cam sayesinde ışınım daha geniş alanlara yayılıyor.
  • Isıtıcılardaki seramik plakalarının önüne yerleştirilen yüksek ısıya dayanıklı rüzgâr kalkanı da karşıdan gelen rüzgâr akımlarını büyük oranda yavaşlatarak, cihazın dış ortam şartlarından etkilenmesinin önüne geçiyor.

Cihazların her iki ucunda bulunan alev hissedici elektrotlar ise rüzgârlı ortamda yanmanın devamını sağlayarak ortamdaki konfor şartlarını koruyor. Bu nedenle işletmeciler, mekânlarındaki tasarrufun ve konfor şartlarının sürdürülebilir olması açısından bu tür donanımlara sahip ürünleri tercih edebilir.

MEKANA ÖZEL DOĞRU ÜRÜN SEÇİMİ İLE YÜZDE 40'A VARAN ENERJİ TASARRUFU SAĞLANABİLİR

MEKANA ÖZEL DOĞRU ÜRÜN SEÇİMİ İLE YÜZDE 40’A VARAN ENERJİ TASARRUFU SAĞLANABİLİR

Eğer mekanınızın büyüklüğüne, açık ve kapalı alanlarına uygun ürünler seçerseniz ısıtmada yüzde 40’a varan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

AMORTİSMAN SÜRESİ 1-3 YIL ARASINDA DEĞİŞİYOR

İşletme giderlerinden elde edilen bu avantaj ile sistem 1-3 yıl kadar kısa sürede kendini amorti ediyor. İleri teknolojiye sahip ısıtma teknolojileri cafe ve restoranlarda yüksek enerji tasarrufunun yanı sıra maksimum konfor sunarak, yüksek müşteri memnuniyeti sağlamanıza da olanak sunuyor.

- Reklam -