Ana SayfaYaşamdanBir ilke imza attı, yavrularını yiyen K-9 köpeği tedavi edildi

Bir ilke imza attı, yavrularını yiyen K-9 köpeği tedavi edildi

Sivas’ta Doç. Dr. Mustafa Koçkaya bir ilke imza atarak geliştirdiği tedavi protokolüyle yavrularını yiyen K-9 köpeği tedavi etmeyi başardı

- Advertisement -

Bazı köpek cinslerinde yaşanan doğurduktan sonra yavrularını yemesiyle ilgili çalışmalar yürüten Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, çalışmalarının sonuçlarını almaya devam ediyor.

Daha önce bir kangalı iyileştiren ekip, şimdi aynı yöntemle bir Alman köpeğini tedavi etmeyi başardı.

Sivas’ta Doç. Dr. Mustafa Koçkaya, yavrularını yiyen Angle isimli 6 yaşındaki K-9 köpeğini geliştirdiği hormon tedavisi protokolüyle tedavi etti. 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mustafa Koçkaya, bir ilke imza atarak geliştirdiği tedavi protokolüyle yavrularını yiyen K-9 köpeği tedavi etmeyi başardı.

Köpeklerde doğum sonrası yavru yeme probleminin bir hormon eksikliğinden kaynaklandığını bularak bir ilke imza atan Koçkaya, daha önce aynı yöntemle bir Kangal köpeğini tedavi etmişti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mustafa, “Yaklaşık 6- 7 yıl süreçte geliştirdiğimiz annelerin yavrularını yeme durumu (maternal kanibalizm) için hormon tedavisi protokolü geliştirdik. Tedavi protokolünü Kangal köpeklerine uyguladığımızda çok olumlu sonuçlar almıştık” dedi.

Koçkaya, “Bunlardan en sonuncusunda Alanya’dan bize ulaşan Uğur Özdemir isimli bir vatandaştı. Uğur Bey’in K-9 dediğimiz Alman çoban köpeğinde maternal kanibalizm sorunun olduğunu tespit ettik. Doğumdan sonra 15 günlük süreçte Uğur Özdemir’le sürekli temas halinde bulunduk. Temas halinde bulunduğumuz süreçte tedaviyi nasıl hangi dozlarda ve hangi yöntemler uygulamamız gerektiğini kendisine anlattık. 11’nci günün sonunda artık köpeğimizde agresyon skalası tamamen ortadan kalkmıştı. Tedavi protokolünü uyguladıktan sonra köpeğimiz doğurduğu üç tane yavruyu yemedi” şeklinde konuştu.

İHA

- Reklam -
Exit mobile version