Ana SayfaAnne ÇocukBebeklerde sırt dikeni nasıl geçer? Bebek sırtındaki tüyler ne zaman dökülür?

Bebeklerde sırt dikeni nasıl geçer? Bebek sırtındaki tüyler ne zaman dökülür?

Bebeklerde özellikle de yeni doğan bebeklerde sarılık, sivilce, pişik gibi bazı sıkıntılar yaşanabilir. Bu problemlerin çoğu yeni doğan bebeklerin anne karnından sonra dış dünyaya uyum sağlama sürecinden dolayıdır. Bebeklerde meydana gelen sırt dikeni de bu sorunlardan biridir.

- Advertisement -

Sırt dikeni denilen durum aslında bir tüylenme olayıdır. Bu tüylenme bebeğin sırt bölgesinde gerçekleşir. Bu olay bir uyum sağlama süreci içinde olduğundan dolayı sırt dikeni bir hastalık olarak kabul edilmez.

Bebeklerde meydana gelen sırt dikeni nedir?

Bebeklerde meydana gelen sırt dikeni nedir?

Bebeğin dış dünyaya uyum sağlama sürecinden dolayı sırt bölgesinde oluşan tüylenmeye bebeklerde meydana gelen sırt dikeni denmektedir. Bilindiği gibi bebek anne karnında huzurlu, mutlu ve yumuşak alan içindedir. Bebek bu alanın dışına çıktığında gerçek dış dünyayla buluşur. Bu buluşma bebeğin sırtında çıkan tüyleri diken gibi sert bir görüntüye dönüştürür. Bu yüzden de sırt dikeni ismini almaktadır.

Bebeklerde sırt dikeni nasıl geçer?

Bebeklerde sırt dikeni nasıl geçer?

Bebeklerde oluşan sırt dikeninin geçmesi için tüylerin yumuşaması gerekmektedir. Tüylerin yumuşaması amacıyla bebek şampuanları, bebek kremleri gibi yumuşatıcı ürünler kullanılabilir. Bebek banyo yaptırılırken sırtı hafif ve nazik bir şekilde masaj yapılarak ovalanır. Bu aşamada sünger yapılı yumuşak bir bebek lifi kullanılabilir. Bu sayede bebeğin sırt dikeni zamanla banyo yaparak geçecek ve bebek rahatlayacaktır.

Bebeğin sırtına banyo haricinde de düzenli masaj yapmak sırt dikeninin geçmesini sağlayacaktır. Bu masajı yaparken bebek yağları kullanılabilir. Bebeğin sırtına iki ya da üç dakika masaj yapmak için zeytinyağı da kullanılabilir.

Bebeğin sırtına masaj yapmanın çeşitli faydaları vardır. Sırt dikeninin temizlenmesi bu faydaların en başında gelir. Sindirim sistemine desek olmak, anne ile bağı güçlendirmek, kabızlığı gidermek, kas ve iskelet sistemini geliştirmek, uyku düzeninin sağlanması, bebeğin rahatlaması ve sakinleşmesi sırt masajının diğer faydaları arasındadır.

Bebek sırtındaki tüyler ne zaman dökülür?

Bebek sırtındaki tüyler ne zaman dökülür?

Bebeğin sırtındaki tüyler zaman içinde kendiliğinden dökülme yapar. En geç olacak şekilde bebek 3 ya da dört aylıkken sırt bölgesindeki tüyler tamamen dökülmüş olacaktır. Bunun yanında bilinmesi gereken bir diğer bilgi de bazı bebekler erken doğar. Bu duruma prematüre bebek de denir. Bu bebeklerin sırtındaki tüylerin diğer bebeklere oranla dökülmesi daha uzun zaman alabilir.

Bebeğin sırtında neden tüy çıkar?

Bebeğin sırtında neden tüy çıkar?

Bebeğin sırtında çıkan tüyler aslında bebek anne karnındayken oluşmaktadır. Bu yüzden bu tüylere lanugo tüyleri de denir. Bu tüyler sırt dikenine dönüşmediği sürece oldukça ince yapılıdır. Bilindiği gibi bebek kendi kendine hareketler yapmaya başlar. Belirli süre sonra bebek kucaklanır, kaldırılır ve indirilir. Bebekte meydana gelen bu hareketlenmeler sonucunda sırttaki tüyler bir araya toplanır. Bu durum sonucunda sırtta çıkan tüyler sanki bir dönme gibi içeriye doğru yol alır.

Annelerin en merak ettiği konu da bebekte anne karnındayken çıkan bu yumuşak tüylerin neden sırt dikenine dönüştüğü sorusudur. Yukarıda bebeğin sırtında tüylerin kendiliğinden çıktığını bildirdik. Söylenildiği gibi tüyler belirli hareketler sonucunda içeriye doğru yol açar. Bu içeriye doğru yol alan yumuşak tüyler batık kıla dönüşür ve sırt dikeni olarak isimlendirilir.

Gaz sancısı, sert zeminler, banyo, masaj, havalandırma, sabun çeşitleri, huzursuz kıyafetler, dar kıyafetler gibi bebeğe yanlış yapılan uygulamalar sonucunda sırtta kendiliğinden çıkan tüyler zamanla sırt dikenine dönüşür.

Masajın hafif yapılması, banyonun ılık olması, bebeğin cildine özel sabun ve yağlar kullanılması, bebeğe özel lif kullanılması ve pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi gibi doğru uygulamalar bebeğin sırtındaki tüylerin sırt dikenine dönüşmesini engelleyecektir.

Bebeğin sırtındaki tüylerin sırt dikenine dönüşmesi sonucunda yumuşak olan tüyler diken gibi sert bir hal alır. Bu yüzden de genelde anne bebeğini banyoda yıkama sonucunda sırt dikenini kolayca fark eder.

- Reklam -