Ana SayfaSağlıkBasenden kilo vermenin yolları

Basenden kilo vermenin yolları

Vücudun enerjiye ihtiyacı olduğu zaman bedenin tüm noktalarındaki yağ rezervlerini kullanabilir. Ancak genetik olarak bazı bölgelerimiz bu süreçte daha fazla kullanılır. Armut tipi dediğimiz vücut yapısında, göbekten çok kolay kilo veriliyorken, basenler ya aynı kalır ya da daha az kilo verilir. Bu nedenle basen eritmek için daha farklı yollar izlemek gerekebilir. Basenden kilo vermek istiyorsanız, yaptığınız egzersizde ve tükettiğiniz gıdalarda bazı değişiklikler yapmalısınız. İşte basen eritmek için yapılması gerekenler ve tüketmeniz gereken besinler. /ÖZEL

DİRENÇ EGZERSİZİ DENEYİN

DİRENÇ EGZERSİZİ DENEYİN

- Advertisement -

Kalça hareketlerini yaparken direnç lastiklerinden yardım almanız, basen bölgenizin ekstra çalışmasını sağlar. Daha fazla hareket eden basen bölgesinin kilo vermesi de daha kolay olur. Bu nedenle basen egzersizleri yaparken ayaklarınıza direnç lastiği takabilir ya da fazladan ağırlık ekleyebilirsiniz.

BÖLGESEL ZAYIFLAMA HAREKETLERİNİ UNUTUN

Birçok egzersiz koçu, sadece bir bölgeyi zayıflatan bir egzersizin olmadığını savunuyor. Prensip olarak, kilo aldığınız ilk yer, kilo verdiğiniz son yer olacaktır. Bu nedenle tek bir noktaya odaklanan egzersizler yerine, tüm vücudunuzu çalıştıracak yüksek yoğunluklu egzersizleri denemelisiniz.

KARDİYO YERİNE HIIT

Kilo vermede en sık kullanılan ancak en az etkili olan yöntemlerden biri kardiyodur. Kısa sürede hızla kilo vermek istiyorsanız, kardiyo yerine yüksek yoğunluklu interval antrenman (HITT) olarak da bilinen egzersize geçiş yapmanızda fayda var.

BİRDEN FAZLA KAS GRUBUNU ÇALIŞTIRIN

Birden fazla kas grubunu çalıştıran hareketler, dengenizi destekler. Bare egersizleri bu konuda oldukça iyidir. Kardiyo ve kuvvet antrenmanlarını da birleştirerek tüm vücudunuzu çalıştırabilir ve orantılı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

GÖVDE EGZERSİZLERİNE ODAKLANIN

Kilomuzu nereden alacağımız ya da nereden vereceğimiz biraz şans işi. Bu nedenle gövde güçlendirme egzersizleri yaparak daha fazla güçlenebilirsiniz. Güçlü bir gövdeye sahip olmak antrenmanlarınızdan daha verimli sonuç olmanızı sağlayacaktır.

ALT BEDENİNİZİ DE ÇALIŞTIRIN

Basenlerinizi inceltmek istiyorsanız, tüm alt bedeninizi çalıştırmalısınız. Bacak kaslarınızı uzatacak egzersizlere odaklanın. Yoğa hareketleri ve squat bu konuda yardımcınız olacaktır.

DENGE EGZERSİZLERİ DENEYİN

Denge egzersizleri, kalçaları inceltmek ve simit bölgenizi zayıflatmak için iyi bit yoldur. Tek bacakla yapacağınız denge egzersizi ile kalça kaslarınızı, iç ve dış uyluklarınızı çalıştırabilirsiniz.

PİLATESİ DENEYİN

En iyi egzersizlerden biri, iç uylukların arasına bir top yerleştirip kalçalarla köprü pozisyonuna gelmek olabilir. Topu iç uyluklarınıza koyun ve 30 kez sıkın. Arından topuklarınızı kaldırın ve tekrarlayın. Sonra topla yeniden köprü pozisyonuna geçin. Bu egzersiz 3 ila 5 set şeklinde tekrarlanabilir.

METABOLİK KONDİSYON

Metabolik kondisyon, hem sert hem de akıllı antrenman yapmanın en iyi yoludur. Metabolizmayı gün boyu çalıştıran ve hatta egzersizi bıraktığınızda bile çalışmaya devam etmesini sağlayan bir durumdur.

Metabolik kondisyon antrenmanına bir örnek verecek olursak; 30 saniye yüksek yoğunluklu burpee, zıplama ve çömelme, kürek çekme ve 30 saniyelik ara şeklinde 5 set.

BU EGZERSİZLERİ DENEYİN

Her gün her yerde yapabileceğiniz bir basen eritme egzersizi serisi arıyorsanız işte size fırsat:

  • Her iki tarafınızla da 30 saniyelik yan plank yapın.
  • Ardından plank pozisyonunda bacaklarınızı 30 saniye çapraz hareket ettirin
  • Ardından 30 saniyelik sırt üstü bisiklet çevirme hareketi yapın.
  • Son olarak 30 saniye dağ tırmanışı hareketi ile bitirin.
- Reklam -
Exit mobile version