Ana SayfaSağlıkAyak kaşıntısı nasıl geçer, nasıl düzelir? Ayak kaşıntısına ne iyi gelir?

Ayak kaşıntısı nasıl geçer, nasıl düzelir? Ayak kaşıntısına ne iyi gelir?

Birçok farklı sebepten dolayı ayak kaşıntısı söz konusu olabilir. Bu durum geçici olmakla beraber aynı zamanda bazı sağlık sorunları üzerinden uzun dönem yaşanabilir. Ayak kaşıntısı nasıl geçer, nasıl düzelir? Ayak kaşıntısına ne iyi gelir detayları ile derledik.

- Advertisement -

 Ayak kaşıntısının değişik nedenleri olduğunu ifade etmek mümkündür. Bunlar içerisinde terleme ve cilt sorunu ile birlikte aynı zamanda mantar oluşumu yaygın problemler içerisinde geliyor. Elbette sedef ve egzama ile beraber karaciğer gibi daha birçok neden olduğunda söylemek mümkün. Aynı zamanda farklı nedenlerden dolayı yaşanan ayak kaşıntısına karşı birtakım çözüm yöntemleri olduğunu da ifade etmek gerekir.

  Ayak kaşıntısı nasıl geçer?

  Öncelikle ayak kaşıntısının sebebini bulmak için mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekir. Böylece buna bağlı olarak yaşanabilecek olası probleme karşı tedavi yöntemleri ele alınır. Öncelikle bazı tetkik ve teşhisler gerçekleşir. Hemen arkasından hastalığa bağlı olarak semt onlar üzerinden uzman doktor kontrolü tedavi uygulanır. Tabii bunun dışında bireysel olarak uygulanabilecek bazı yöntemler ön plana çıkıyor.

– Soğuk kompres

 – Elma sirkesi

 – Karbonat

 – Yulaf tozu

 – Çay ağacı yağı

 – Aloe vera

 – Tuzlu su

 

 Yukarıda verilen doğal ve bitkisel yöntemler, belirli aşamalar ve uygulamalar doğrultusunda değerlendirilir. Böylece kısa bir süre içerisinde ayak kaşıntısının önüne önemli oranda geçmek mümkün. Eğer bu çözümler karşısında ayak kaşıntısı geçmiyor ise, mutlaka en kısa zamanda uzman bir doktora görünmek en önemli husustur.

Ayak kaşıntısı nasıl düzelir?

 

 Ayak kaşıntısı aynı zamanda egzersiz alerjisi olarak da ifade edilir. Bu doğrultuda ayağın alt bölümünde meydana gelen kaşıntı, üst kısmında da farklı yerlerde meydana gelir. Bu konuda öncelikle uzman bir doktor kontrolünde tedavi yöntemi ilk sırada yer alır. Çünkü birçok değişik nedenden dolayı bu durumun yaşanabileceğini söylemek mümkündür. Bununla beraber özellikle bazı doğal tedavi yöntemleri de öne çıkıyor. Örneğin zeytinyağı ve çay ağacını karıştırmak suretiyle ayağa sürmek iyi gelebilir. Bu karışım ayakta yarım saat durduktan sonra durulamak yeterlidir. Böylece yapılan bu uygulama hem ayak kaşıntısını alabiliyor hem de ayakları yumuşatıyor.

 

Ayak kaşıntısına ne iyi gelir?

 

 Ayak kaşıntısına birçok farklı durumun neden olabileceğini ifade etmek gerekir. O yüzden probleme bağlı olarak çözüm yöntemi öğretmek ilk sırada gelir. Bu konuda öncelik olarak tetkik ve teşhis kapsamında, Uzman Doktor kontrolünde tedavi yer alır. Reçete ilaçlar ile birlikte bazı haplar ve antibiyotikler kullanmak mümkün. Doğal yöntemi olarak ise kısa süreli kaşıntılar için, bir bez içine yerleştirilecek buz ile beraber uygulama iyi gelebilir. Kısa bir süre içerisinde kaşıntıyı önemli oranda alan bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda farklı bitkisel kaynakları uygulamak suretiyle karışım üzerinden sorun giderilebilir. Bunlar içerisinde elma sirkesi, karbonat, tuzlu su ya da çay ağacı tozu yağ gibi çözüm yöntemleri bulunuyor.

 

Ayak kaşıntısı nedenleri

 

 Farklı sebepleri olması ile beraber ayak kaşıntısı birçok kişinin yaşadığı problemler içerisinde gelir. Bunların bazıları hafif nedenler olmakla beraber bazıları ise ciddi sorunlar yaratabiliyor.

 

 – Terleme

 – Cilt kuruması

 – Mantar oluşumu

 – Egzama

 – Sedef

 – Karaciğer problemleri

 – Sinirsel sorunlar

 – Alerji

 – Çeşitli bazı ilaçlar

 

 Bu şekilde yukarıda verilen yöntemler kapsamında ayak kaşıntısı ortaya çıkar. Böyle durumlarda mutlaka ilk olarak uzman bir doktora görünmek en önemli husustur. Aynı zamanda alternatif olarak yukarıda verilen bitkisel çözüm yöntemlerini kullanmak mümkün. Özellikle bu çözüm yöntemleri kaşıntıyı gidermek ile beraber ayakları çok daha sağlıklı yumuşak hale getirebilir.

- Reklam -
Exit mobile version