Ana SayfaMagazin"Ateistim" sözleri çok konuşulan İlyas Salman, yargılandığı davada hakim önüne çıktı: Hükümete...

“Ateistim” sözleri çok konuşulan İlyas Salman, yargılandığı davada hakim önüne çıktı: Hükümete oy veren halkı uyardım

Türk sinema oyuncusu İlyas Salman sosyal medya hesabından 25 Ocak 2021’de Türk milletini aşağılayıcı ifadeler kullandığı iddiasıyla hakim karşısına çıktı. Hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan aktör İlyas Salman üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyerek “Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Hakaret etmedim, hükümete oy veren halkı uyarmak istedim” dedi.

- Advertisement -

Sosyal medya hesabından 25 Ocak 2021’de Türk milletini aşağılayıcı ifadeler kullandığı iddiasıyla hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Yeşilçam oyuncusu İlyas Salman savunmasında hakkındaki suçlamaları reddetti. Ünlü oyuncu “Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Kesinlikle halka hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim” dedi.

Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık İlyas Salman katıldı. Duruşmada Salman’ın avukatı da yer aldı. Salman kimlik tespiti yapıldığı sırada aylık ortalama geliri sorulunca “Bizim işimizde gelir hiç belli olmaz bir ay gelir 100 bin kazanırsın bir ay gelir hiç kazanamazsın” şeklinde cevap verdi.

Türk milletine hakaret ettiği iddia edilen İlyas Salman hakim karşısında: Ben muhalif bir insanım

İlyas Salman üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek “Sanat hayatın kendisi olmasa da hayatın kendisi gibi olduğunu düşünüyorum. Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de hiçbir şeyden yılmamak gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle halkla hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim. Günümüzde açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insanlar vardır. Beni ceza vererek de el sallayarak de uğurlayabilirsiniz. Ben istediğim düzene kavuşsam bile o zaman da eleştirmeye muhalif kişiliğime devam edeceğim. Çünkü güzelin de güzeli vardır” ifadelerini kullandı.

Türk milletine hakaret ettiği iddia edilen İlyas Salman hakim karşısında: Ben muhalif bir insanım

Sanık avukatı müvekkilinin savunmasını katıldığını, suça konu konuşmanın tam olarak incelenmediğini kaydederek suçun unsurlarının oluşmadığını öne sürdü. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde sanatçıların daha fazla ifade özgürlüğüne sahip olduğuna dair kararlar olduğunu hatırlatan avukat, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Avukat, İlyas Salman’ın duruşmalardan vareste tutulmasını istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme Salman’ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Salman’ın 25 Ocak 2021’de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında Türk milletini aşağılayan ifadelerde bulunduğu öne sürülüyor. İddianamede İlyas Salman’ın “Türk milletini alenen aşağılama” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması isteniyor.

Duruşma salonundan çıkmasının ardından konuşan Salman, “Ben muhalif bir sanatçı olarak görevimi yaptım. Ben görevimi yapmaktan dolayı mutluyum. Sanatçı yapısı gereği muhaliftir. Hangi düzen gelirse gelsin onun eleştirisini yapar, alkışına kulak asmaz. Çok fazla söyleyecek bir şeyim yok” dedi.

Ünlü sanatçı Salman, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir programda “Başıma ne alevi dedesi, ne Sünni hocası, ne haham ne de papaz gelmesin” şeklindeki açıklamalarıyla şaşkınlık yaratmıştı. Salman ayrıca sadece dostlarının kendisini türküler eşliğinde son yolculuğuna uğurlamasını talep etmişti.

Demirören Haber Ajansı / Magazin

İlyas Salman, Hakaret, Medya, Türk, 3. Sayfa, Magazin, Güncel, Haberler

- Reklam -