Ana SayfaYaşamdanAkrep Nalan kimdir, gerçek ismi nedir? Akrep Nalan neden öldü, kaç yaşındaydı?

Akrep Nalan kimdir, gerçek ismi nedir? Akrep Nalan neden öldü, kaç yaşındaydı?

Akrep Nalan’ın ölüm haberiyle bir devir daha kapandı. Asıl adı Füsun Nalan Açıl olan ve ilk albümünü 1991’de 2. albümünü ise 1994’te çıkaran Akrep Nalan, birçok dizide de rol almıştı. Şarkıları, oyunculuğu ve sempatikliği ile gönüllerde yer eden Akrep Nalan, 4 Mart 2022 Cuma günü hayata gözlerini yumdu. İşte Akrep Nalan hakkında merak edilen soruların yanıtları…

- Advertisement -

Akrep Nalan’ın vefat haberi hem müzik dünyasını hem de hayranlarını yasa boğdu. 90’lı yılların sevilen sanatçısı Akrep Nalan “Karlar Düşer” isimli şarkısıyla pek çok kişinin duygularını dile getirirken, aynı zamanda unutulmaz isimler arasına girmişti. Peki, Akrep Nalan kimdir, gerçek ismi nedir? Akrep Nalan neden öldü, kaç yaşındaydı, hastalığı neydi? İşte hayatı ve biyografisi…

AKREP NALAN’IN GERÇEK İSMİ NEDİR?

Akrep Nalan olarak bilinen sanatçının gerçek ismi Füsun Nalan Açıl’dır…

AKREP NALAN KİMDİR, KAÇ YAŞINDAYDI?

Akrep Nalan, ismiyle bilinen Füsun Nalan Açın, 26 Nisan 1954 tarihinde Ankara, Yenimahalle’de dünyay geldi. Hasibe ve Vasfi Açın’ın tek çocuğu olan sevilen isim, ilkokulu Ankara’da Bahçelievler Alparslan İlkokulu’nda, ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesi’nde tamamladı.

ÜNLÜ OLMADAN ÖNCE BİR YANDAN MUHASEBE BİR YANDAN TİYATRO YAPIYORDU

ÜNLÜ OLMADAN ÖNCE BİR YANDAN MUHASEBE BİR YANDAN TİYATRO YAPIYORDU

Ünlü olmadan önce,1972-1980 yılları arasında Şaban Karamancı Demir Çekme Fabrikası, Ahmet Karamancı Oksijen Fabrikası ve İnterfarma A.Ş.’de muhasebeci olarak çalışan Akrep Nalan, aynı zamanda bu yıllarda Ankara Sanatevi’nde tiyatro çalışmaları yaptı.

Hamdi Ortadirek isimli müzikli orta oyununda Savaş Yurttaş, Erol Demiröz, Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaşan Akrep Nalan, tiyatro ile birlikte barmaidlik yapmaya başladı.

AKREP NALAN'IN LAKABI NEDEN 'AKREP'Tİ?

AKREP NALAN’IN LAKABI NEDEN ‘AKREP’Tİ?

Asıl ismi Nalan Açın olan ünlü isim, oynadığı at yarışında altılı tutturduğu atın adının “Akrep” olması ve o dönem gazete manşetlerinde gündemde yer alan Nalan Duman’ın lakabının “Akrep Nalan” olmasından esinlenerek çevresi Nalan Açın’a bu isimle seslendi. İlerleyen yıllarda bu lakabı sahne adı olarak kullanmaya devam etti.

Akrep Nalan, çocukluğundan beri müzikle ilgiliydi ve ilk profesyonel sahne çalışmasını 1980 yılında Hakkı Çağdaş’ın desteği ile “Goldfinger” gece kulübünde gerçekleştirdi.

İLK ALBÜMÜNÜ 1991 YILINDA VEDAT HAKMAN VE HALİS BÜTÜNLEY'İN DESTEKLERİYLE ÇIKARDI

İLK ALBÜMÜNÜ 1991 YILINDA VEDAT HAKMAN VE HALİS BÜTÜNLEY’İN DESTEKLERİYLE ÇIKARDI

Daha sonra Pirinç Otel, Bodrum Efe Bar, Paradise Ünlü Otel, gibi mekânlarda dinleyici kitlesini artırdı. Ardından İstanbul’da Paella, Kulüp 12, Küfe Memos, gibi yerlerde sahne aldı. Sonraki yıllarda İstanbul ve Türkiye’nin her yerinde şarkı söyledi.

Akrep Nalan ilk albümü “Dağ Çiçeği” ni 1991 yılında Vedat Sakman ve Halis Bütünley’in desteğiyle çıkardı.

“KARLAR DÜŞER” UNUTULMAZ OLDU!

Daha sonra Selim Atakan’ın desteği ile 1994 yılında “Zil Zurna Sevdalar” isimli ikinci albümünü yayınladı. İlk iki albümde yer alan “Halikarnas”, “Fânî Dünya”, “Karlar Düşer” parçaları ile ses getirdi.

VE OYUNCULUK…

1994 yılında Zirvedekiler, 1997 yılında Baskül Ailesi, 2003-2005 yıllarında Hayat Bilgisi, 2003 yılında Peki Olur Şekerim ve 2004 yılında Aşk Mahkumu dizi ve filmlerinde oyunculuk yaptı.  

AKREP NALAN NEDEN ÖLDÜ? HASTALIĞI NEYDİ?

AKREP NALAN NEDEN ÖLDÜ? HASTALIĞI NEYDİ?

Hayat Bilgisi dizisinde canlandırdığı Fidan Hoca karakteri ile hafızalara kazınan, Karlar Düşer parçası ile bir neslin dilinden düşmeyen ‘Akrep Nalan’ lakaplı Füsun Nalan Açın’dan acı haber geldi.

2003 ve 2006 yıllarında yayınlanan dönemin popüler dizilerinden Hayat Bilgisi’nde Akrep Nalan karakteriyle izleyiciyle buluşan Füsun Nalan Açın bir süredir tedavi görüyordu.

Bodrum’da hayat arkadaşı Alişan Çiçek ile yaşamını sürdüren Akrep Nalan’ın ölüm haberi menajer Özgür Aras’ın sosyal medya paylaşımıyla duyuldu. Akrep Nalan’ın bir süredir sağlık problemleriyle mücadele ettiği biliniyordu ancak ölüm nedenine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 

Akrep Nalan, geçen aylarda rahatsızlanarak hastaneye kaldırılıp tedavi altına alınmıştı.

1987 yılından bu yana Bodrum’da yaşayan ve daha önce sağlık sorunları nedeniyle anjiyo yapılan Nalan, 2017 yılında “Ben artık emekliyim, benden geçti. Sahneye çıkmıyorum, kaset de yok.” demişti.

AKREP NALAN’I YARDIMCISI EVİNDE BULDU

“Akrep Nalan” olarak tanınan şarkıcı ve oyuncu Füsun Nalan Açın (67) Muğla’nın Bodrum ilçesindeki evindeki yardımcısı tarafından ölü olarak bulundu.

Yardımcısının Akrep Nalan’ı hareketsiz bir şekilde bulmasının ardından sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekipleri Akrep Nalan’ın hayatını kaybettiğini belirledi.

Akrep Nalan’ın ölümü sevenlerini ve komşularını yasa boğdu. Akrep Nalan’ın bir süre önce hastanede tedavi gördüğü ve solunum yetmezliği nedeni ile hayatını kaybettiği düşünülüyor.

- Reklam -