Ana SayfaYaşamdanAhlat’ın tarihi mekanlar karlar altında

Ahlat’ın tarihi mekanlar karlar altında

Mart karı, Ahlat’ın tarihi mekanlarında kartpostallık görüntüler oluşturdu. Dünyanın en büyük İslam Mezarlığı karlar altında kaldı.

- Advertisement -

Bitlis’in Ahlat ilçesinde etkili olan Mart karı tarihi mekanlarında kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Mart ayında Doğu Anadolu Bölgesinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, tarihi bir kent olan Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Meydan Mezarlığı ise beyaz örtüyle farklı bir güzelliğine büründü.

Yağan karla ayrı bir güzelliğe bürünen dünyanın en büyük İslam mezarlığı olan Selçuklu Meydan Mezarlığı, seyri doyumsuz görüntüler oluşturuyor.

Anadolu’nun Orhun Abideleri olarak da adlandırılan 210 dönüm üzerinde kurulu Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığındaki mezar taşlarının üzerindeki yazılar; kabartmalar, nakış ve işlemeler, kar yağışı sonrası ziyaretçilerini hayran bırakan bir güzelliğe bürünüyor.

Doğa ve manzara fotoğrafçıları da kar yağışı sonrası kartpostallık görüntülerin oluşturduğu tarihi mezar taşlarının karla bütünleştirdiği güzellikleri fotoğraflıyor.

Bitlis’in en önemli tarihi mekanları arasında yer alan Ahlat Mezarlığı, fotoğrafçıların ve tarihçilerin yanı sıra vatandaşlardan da büyük ilgi görüyor.

Vatandaşlar ve turistler bölgeye gelerek bu güzellikleri fotoğraflıyor.

Görkemli mezar taşları karla kaplı dağların önünde seyrine doyulmaz bir tarihi şölen yaşatıyor.

Kar yağışı sonrasında mezarlıkta ortaya çıkan kartpostallık görüntüleri fotoğraflayan doğa fotoğrafçısı Serdar Adıyaman, “Mart ayı kapıdan baktırdı denildiği gibi. İlçemizde bir haftadır aralıklarla kar yağışı oluyor. Bugün yine güzel bir kar yağışı vardı ve sabah erken saatte Selçuklu Mezarlığı’na geldik. Çok güzel bir görüntü vardı. Karla bütünleşen abidevi mezar taşlarının fotoğraflarını çektik, görüntülerini çektik. Tarihi kümbetlerin görüntülerini çektik.”dedi.

AdıyamanÇok güzel manzaralar var ve bu manzaraları arşivimize katmak için sabahın erken saatlerinde ilçemizdeki tarihi mekanlara çekime çıktık” şeklinde konuştu.

İHA

- Reklam -
Exit mobile version