Ana SayfaMagazin6 saat ifade veren Engin ve Dilan Polat'tan suçlamalara reddederek sadece ticari...

6 saat ifade veren Engin ve Dilan Polat’tan suçlamalara reddederek sadece ticari yaptıklarını söylediler

- Advertisement -

Salı günü gözaltına alınan Engin ve Dilan Polat’ın aralarında bulunduğu 18 kişi sabah erken saatlerinde adliyeye sevk edildi. Çiftin sorguda haklarındaki suçlamaları reddettiği ve vergilerini ödediklerini söylediği ileri sürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri tarafından gözaltına alınan ve aralarında Dilan ve Engin Polat çiftinin de yer aldığı 18 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra Kartal Adliyesi’ne sevk edildi. Dün akşam 6 saat ifade veren çiftin hakkındaki iddiaları reddettiği öğrenildi.

TİCARİ FAALİYET YAPTIKLARINI VE VERGİLERİNİ ÖDEDİKLERİNİ SÖYLEDİLER

Engin Polat ve Dilan Polat‘ın sorgusu dün akşam 3.45’de tamamlandı. Yaklaşık 6 saat süren sorguda, Dilan Polat‘a 26, Engin Polat’a da 40 sayfadan oluşan soru yöneltildi. CNN Türk’ten Merve Tokaz’ın ulaştığı bilgiye göre çift haklarındaki suç örgütü kurma, kara para aklama, vergi usul kanuna muhalefet ve resmi belgede sahtecilik iddiaları reddetti. Polat çifti sadece ticari faaliyet yaptıklarını ve vergilerini ödediklerini ifade ettiler.

6 saat ifade veren Engin ve Dilan Polat'tan suçlamalara reddederek sadece ticari yaptıklarını söylediler

İfade işlemleri için Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’na sevk edilen Dilan Polat‘ın savcılık ifadesine başlandı. İfadeler üç Cumhuriyet Savcısı tarafından alınıyor.

İstanbul merkezli 6 ilde 1 Kasım’da düzenlenen operasyonda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında daha önce şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulan Polat çitinin de yer aldığı şüphelilerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) ön inceleme raporu hazırlanmış, raporda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti.

6 saat ifade veren Engin ve Dilan Polat'tan suçlamalara reddederek sadece ticari yaptıklarını söylediler

Paranın yine aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat’ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığının tespitinin ardından İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliklerini belirlemiş, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa’da toplam 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmişti.

Soruşturma çerçevesinde çalışmalarını sürdüren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Dilan ve Engin Polat’a ait bir medikal şirketin Ankara’da başka bir firmaya isim hakkını verdiği, bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın da ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığını belirlemiş, paraya bloke koyduran ekipler, 4 şüpheliyi gözaltına almış, genişletilen soruşturmada aranan 3 kişi daha yakalanmıştı.

6 saat ifade veren Engin ve Dilan Polat'tan suçlamalara reddederek sadece ticari yaptıklarını söylediler

6 saat ifade veren Engin ve Dilan Polat'tan suçlamalara reddederek sadece ticari yaptıklarını söylediler

Ecem Altan
Haberler.com – Hukuk

- Reklam -